Enea da inwestorom drobnym i finansowym 20 proc. rabatu

Agnieszka Berger
opublikowano: 30-10-2008, 00:00

Zwiększenie dyskonta w transzy przeznaczonej dla funduszy i inwestorów indywidualnych nie wpłynie znacząco na wartość oferty.

Zwiększenie dyskonta w transzy przeznaczonej dla funduszy i inwestorów indywidualnych nie wpłynie znacząco na wartość oferty.

Poznańska grupa energetyczna Enea zdecydowała się na dwukrotne zwiększenie dyskonta, z jakim jej akcje w ramach oferty publicznej będą mogli kupić drobni inwestorzy i instytucje finansowe. Choć ten zabieg wygląda na plan ratunkowy, który ma pomóc spółce w uplasowaniu oferty w warunkach kryzysu, w rzeczywistości jest to raczej element planu. Już w dniu publikacji prospektu Enea sygnalizowała, że dyskonto dotyczące tej części oferty może ulec zmianie. Przypomnijmy, że początkowo oferowała inwestorom finansowym i drobnym 10-procentowy rabat.

20-procentowe dyskonto oznacza, że w tej transzy akcje będzie można kupić po 15,40 zł (wcześniej było to 17,33 zł). Ta obniżka nie wpłynie jednak znacząco na wpływy, jakie Enea uzyska ze sprzedaży akcji. Spółce zależy na inwestorach finansowych i indywidualnych ze względu na płynność oferty, jednak w ich ręce trafi najwyżej 1/3 całej emisji, liczącej ponad 149 mln akcji. Lwią część akcji mają objąć inwestorzy branżowi, którym Enea proponuje sztywną cenę — 19,25 zł za akcję. I wygląda na to, że te warunki ich nie zniechęcają. Spółka spotkała się już z przedstawicielami szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall i czeskiego CEZ. Oba wykazują zainteresowanie inwestycją, co nie jest niespodzianką. Vattenfall doprecyzował nawet swoje oczekiwania — chce mieć 10 proc. akcji grupy.

To dopiero początek. Inwestorzy branżowi nie traktują inwestycji w Eneę jako portfelowej. Liczą, że zakup akcji w ramach oferty publicznej pomoże im pójść na skróty w przetargu na pakiet kontrolny, który minister skarbu zapowiada na 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Enea da inwestorom drobnym i finansowym 20 proc. rabatu