Enea już ma miliardy na blok

GRA
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

Energetyczna spółka pochwali się jutro, skąd weźmie 6 mld zł na blok w Kozienicach. Wśród banków będzie Pekao.

Na jutrzejszej konferencji Enea ogłosi, w jaki sposób sfinansuje budowę bloku w Elektrowni Kozienice. Oficjalnie zapowiedziała jedynie, że w spotkaniu dotyczącym bloku „udział wezmą przedstawiciele Enei oraz zarządy wybranych podmiotów sektora finansowego”. Z naszych informacji wynika, że wśród banków będzie m.in. Pekao.

— Rynek spodziewał się, że organizacja finansowania dla Kozienic nie będzie dla Enei problemem. Firma nie potrzebuje przecież od razu całej kwoty, ponadto ma 2 mld zł gotówki — mówi Paweł Puchalski, szef działu analiz w Domu Maklerskim BZ WBK.

Wartość projektu, obejmującego budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW, to 6,2 mld zł (taką wartość ma oferta konsorcjum, która została uznana za najkorzystniejszą). W ramach finansowania Enea — po raz pierwszy w historii — sięgnęła po finansowanie z rynku i zdecydowała się na emisję obligacji na 4 mld zł. Niezależnie od obligacji Enea negocjowała kredyty z EBOR, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Nordic Investment Bank. Chciała pozyskać w ten sposób kolejne 2,2 mld zł. Spółka nie ujawnia na razie, które z tych instytucji ostatecznie wezmą udział w finansowaniu bloku. Większość umów na finansowanie Kozienic Enea planowała zawrzeć do końca czerwca. Zwołanie konferencji wskazuje, że się udało.

Enea dopina finansowanie jeszcze przed zawarciem umowy z wykonawcą. Do jej podpisania dojdzie dopiero po wakacjach. Konkurujące ze sobą konsorcja, Hitachi z Polimeksem-Mostostalem i chińskie konsorcjum COVEC, toczą bowiem spór przed Krajową Izbą Odwoławczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Enea już ma miliardy na blok