Enea ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad LW Bogdanka

ISBNews
opublikowano: 19-10-2015, 17:36

Enea otrzymała decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyrażającą zgodę na przejęcie kontroli nad Lubelskim Węglem Bogdanka, podał Dom Maklerski Banku Handlowego, pośredniczący w wezwaniu Enei na akcje Bogdanki.

"Działając w imieniu i na rzecz Enea S.A. (...) niniejszym informujemy, że w dniu 19 października 2015 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję w sprawie wyrażenia bezwarunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Wzywającego kontroli nad spółką Lubelski Węgiel Bogdanka" – czytamy  w komunikacie.

Oznacza to, że spełnione zostały wszystkie warunki, od których uzależnione było nabycie przez Eneeę akcji w wezwaniu, podano także.

UOKiK wznowił postępowanie w sprawie przejęcia przez Eneę kontroli nad Bogdanką w ubiegłym tygodniu. Wcześniej nadzwyczajne walne zgromadzenie Bogdanki odrzuciło proponowane zmiany w statucie, zakładające m.in. ograniczenie wykonywania prawa głosu przez nowych akcjonariuszy do 10%.

W piątek Enea poinformowała, że w wezwaniu na akcje LW Bogdanka ogłoszonym przez spółkę akcjonariusze złożyli zapisy na sprzedaż 21 962 189 akcji spółki, tj. wszystkie walory objęte wezwaniem. Tym samym osiągnięta została minimalna liczba akcji będąca warunkiem przeprowadzenia transakcji.

Spółka podała również, że zgodnie z punktem 29 wezwania, z zastrzeżeniem spełnienia się warunku prawnego wezwania wskazanego w punkcie 24 wezwania (bezwarunkowa zgoda prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji), emitent będzie zobowiązany do nabycia akcji objętych zapisami złożonymi do 15 października 2015 roku na zasadzie proporcjonalnej redukcji.

Wcześniej spółka podała, że przedłużyła termin zapisów w wezwaniu na sprzedaż akcji Bogdanki do 21 października w związku z brakiem decyzji UOKiK w sprawie zgody na koncentrację w wyznaczonym terminie. Według nowego harmonogramu, data zakończenia przyjmowania zapisów na akcje to 21 października, przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 26 października, zaś dzień rozliczenia transakcji to 29 października.

Enea ogłosiła 14 września br. wezwanie na 21 962 189 akcji Bogdanki, stanowiące 64,57% głosów na walnym zgromadzaniu, po 67,39 zł za sztukę. Rada nadzorcza Enei wyraziła już zgodę na na nabycie kontrolnego pakietu akcji Bogdanki.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). W 2014 r. spółka odnotowała ok. 9,9 mld zł skonsolidowanych przychodów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane