Energa przestanie słodzić akcjonariuszom

opublikowano: 15-03-2016, 22:00

Wyniki energetycznej grupy są solidne, ale gorsze niż rok wcześniej. Na dywidendzie mogą się odbić duże inwestycje.

W zarządzie Energi, trzeciej grupy energetycznej w kraju, na razie są dwa puste fotele — wiceprezesa ds. strategii rozwoju i wiceprezesa ds. relacji inwestorskich. Powołani niedawno trzej pozostali członkowie zarządu zabierają się już jednak za korygowanie długoterminowej strategii spółki. — Do końca pierwszego półrocza chcemy przygotować aktualizację strategii — zapowiada Dariusz Kaśków, od stycznia prezes Energi.

Dywidendowy problem

Ważne dla drobnych akcjonariuszy zmiany w polityce spółki mogą być znane nieco wcześniej, bo do końca kwietnia zarząd chce przedstawić nową politykę dywidendową. Na razie wystrzega się konkretnych deklaracji.

— Zdajemy sobie sprawę, że Energa jest postrzegana jako spółka wypłacająca solidną dywidendę. Dywidenda musi być jednak dostosowana do planów inwestycyjnych grupy, a my mamy duże plany. Nie oznacza to, że coś się zmieni w dywidendzie, ale musimy patrzeć realnie — mówi Mariusz Rędaszka, wiceprezes Energi, odpowiedzialny za finanse grupy. W ubiegłym roku stopa dywidendy wypłaconej przez spółkę przekroczyła 10 proc. Teraz analitycy nie spodziewają się takiej hojności.

— Spodziewam się obniżki dywidendy z Energi, a właściwie normalizacji jej stopy, choć zarząd unikał konkretnych deklaracji na ten temat. Ostatnio stopa była wysoka, teraz można oczekiwać zejścia do poziomu około 5 proc. Energa ma pieniądze, ale jest też, jak na swoją sytuację, względnie wysoko zadłużona — w tym roku dług netto może osiągnąć nawet dwukrotność wyniku EBITDA bez uwzględniania wydatków takich jak ratowanie górnictwa czy też zakup aktywów. Dlatego nawet bez realizacji szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych — a wielka inwestycja w Ostrołęce pewnie będzie realizowana, tak jak wsparcie kopalni — nie należy się nastawiać na tak szczodre dzielenie się zyskiem jak wcześniej — ocenia Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

Śmiałe inwestycje

Przedstawiciele zarządu Energi mówili we wtorek, że spółka nie wyklucza „jakiejś formy zaangażowania” w Polską Grupę Górniczą, która ma powstać na bazie Kompanii Węglowej. Zapowiadane przez zarząd „dynamizowanie strategii inwestycyjnej” może też wiązać się z powrotem do planów, które w ostatnich latach odłożonodo szuflady. Chodzi głównie o wskrzeszenie projektu budowy bloku C w elektrowni spółki w Ostrołęce, którego moc miała wynosić około 1000 MW. Inwestycja, na którą uzyskano już m.in. pozwolenia budowlane, warta szacunkowo 6 mld zł, została zamrożona w 2012 r. — Jesteśmy zainteresowani projektem budowy elektrowni w Ostrołęce, którym żywotnie jest też zainteresowany rząd. Powracamy do niego, zlecono już analizy, choć na razie trudno mówić o konkretach — mówi Grzegorz Ksepko, wiceprezes Energi.

Energa miała w 2015 r. 10,8 mld zł przychodów, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. W skali całej grupy wynik EBITDA skurczył się o 4,8 proc., do niespełna 2,2 mld zł. Lepszą rentowność niż rok wcześniej wykazała dystrybucja, a także segment sprzedaży, gorzej było natomiast w produkcji, której wynik zarząd Energi nazywa „poprawnym w niesprzyjających warunkach”. Zysk na produkcji na poziomie EBITDA spadł w porównaniu z poprzednim rokiem niemal o połowę, a tylko w czwartym kwartale ze 180 mln zł w 2014 r. do 81 mln zł w 2015 r.

— Za większość zysków odpowiadała dystrybucja, ale wyraźną poprawę, szczególnie w ostatnich dwóch kwartałach, było widać w marżach ze sprzedaży, co chyba na dłuższą metę jest nie do utrzymania. Słabo wypadło wytwarzanie, ale to efekt trudnej sytuacji hydrologicznej i przestojów w Ostrołęce — mówi Bartłomiej Kubicki. © Ⓟ

0,65 zł - w przybliżeniu taką dywidendę na akcję za 2015 r. wypłaci Energa, jeśli stopa spadnie do około 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy