Energetyka szuka zielonej równowagi

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-08-2021, 09:47

Skąd brać energię dla gospodarki nie szkodząc środowisku i nie demolując budżetu? Na to pytanie szukają odpowiedzi eksperci z wielu dziedzin. O efektach tych poszukiwań będą dyskutowali w Gdyni podczas Forum Wizja Rozwoju.

Transformacja energetyczna kraju staje się tematem coraz gorętszych dyskusji w Polsce. Ich temperatura wzrosła szczególnie po ogłoszeniu przez Komisję Europejską długoterminowej wizji rozwoju, w myśl której Europa do 2050 r. ma się stać kontynentem neutralnym dla klimatu. Skala niezbędnych przemian w polskiej energetyce i przemyśle, i ich koszty sprawiają, że temat interesuje nie tylko polityków, ekonomistów i praktyków biznesu, ale praktycznie wszystkich obywateli.

Pytania i obawy

W przypadku naszego kraju, konieczność przestawienia energetyki z zasilanej w większości spalanym węglem na model zeroemisyjny sprawia, że rozważane są wszystkie możliwości pozyskania energii bez emisji CO2 - poczynając od siłowni jądrowych, przez wiatrowe, słoneczne, aż po wykorzystanie wodoru i ekologiczne formy przetwarzania węgla kamiennego.

O ile fotowoltaika i energetyka wiatrowa są stosowane na coraz szerszą skalę i z roku na rok zwiększają swój udział w krajowym miksie energetycznym, o tyle technologie wykorzystania w szerszym zakresie wodoru i gazyfikacji węgla wymagają doskonalenia, a energetyka jądrowa, choć sprawdzona w praktyce i wydajna, budzi obawy nie tylko ekologów, ale choćby znacznej części społeczeństwa pamiętającej katastrofę w Czarnobylu.

Energia na forum

W tej sytuacji oczywistym wydaje się, że polityka energetyczna została wybrana na jeden z wiodących tematów IV edycji Forum Wizja Rozwoju, której uczestnicy – uczeni, ludzie biznesu i politycy – będą szukali rozwiązań jednego z najważniejszych problemów, przed jakimi stoi polska gospodarka.

W programie imprezy, która odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej, w dniach 26-27 sierpnia, przewidziano więc sesje dyskusyjne obejmujące praktycznie wszystkie sposoby bezemisyjnego pozyskania energii. Szczególnie dużo uwagi organizatorzy poświęcili możliwości wykorzystania wodoru i perspektywie tworzenia w kraju ośrodków rozwoju technologii jego stosowania zwanych dolinami wodorowymi. Nie zapomnieli jednak o energetyce wiatrowej, jądrowej, fotowoltaice, a nawet możliwościom nieszkodliwego dla środowiska wykorzystania węgla kamiennego, które również znalazły miejsce w tematyce forum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane