Energia pod pełną kontrolą

opublikowano: 08-11-2016, 22:00

Nie wystarczy tylko zainstalować w przedsiębiorstwie nowoczesne narzędzia do mierzenia zużycia prądu — trzeba wiedzieć, jak wykorzystać zdobyte dane.

Jak dużą wiedzą dotyczącą zarządzania energią elektryczną dysponują polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza małe i średnie? Bywa z tym bardzo różnie.

Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, twierdzi, że już samo zamontowanie nowoczesnych systemów pomiaru zużycia energii w firmie skłania do przyjrzenia się możliwościom optymalizacji kosztowej. Odpowiednia analiza danych to podstawa w wypracowywaniu oszczędności.
Zobacz więcej

DOBRE ZARZĄDZANIE:

Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, twierdzi, że już samo zamontowanie nowoczesnych systemów pomiaru zużycia energii w firmie skłania do przyjrzenia się możliwościom optymalizacji kosztowej. Odpowiednia analiza danych to podstawa w wypracowywaniu oszczędności. ARC

— O tym, na jak różnym poziomie działają służby energetyczne w firmach, dowiedziałem się przy okazji wprowadzenia administracyjnych ograniczeń w dostawie energii elektrycznej [podczas fali upałów w sierpniu 2015 r. — przyp. red.]. Okazało się, że wiele firm takich służb w ogóle nie ma i zbytnio nie interesuje się nadzorem nad poborem energii elektrycznej czy też efektywnością energetyczną. I gdyby nie fakt, że firmy te są zagrożone karami, jakie może na nie nałożyć prezes URE, nadal traktowałyby tę tematykę marginalnie. Oczywiście problematyka ta zupełnie inaczej wygląda w dużych firmach, zwłaszcza związanych z przemysłem energochłonnym, w których przywiązuje się do niej olbrzymią wagę — zaznacza Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG).

Biznes na liczniku

Zdaniem eksperta, trudno wyobrazić sobie, że zarząd jakiejkolwiek firmy lekceważy możliwość redukcji kosztów, ale z punktu widzenia wielu przedsiębiorców oszczędności, jakie można wypracować tą drogą, są niewielkie. Do ich osiągnięcia nie wystarczy jedynie montaż inteligentnego licznika. Ten jest jedynie urządzeniem. A to, czy możliwości, jakie dają inteligentne liczniki i systemy informatyczne do monitorowania poziomu zużycia energii, zostaną przez firmy w pełni wykorzystane, zależy już od umiejętnej analizy zebranych danych i pomysłu na zarządzanie energią w budynkach i halach produkcyjnych.

— Dane z układów pomiarowo-rozliczeniowych są przekazywane zarówno do operatorów systemów dystrybucyjnych w celu lepszego zarządzania sieciowego, jak również do systemów nadzoru nad poborem energii elektrycznej w firmach. Z naszych obserwacji wynika, że już sama zabudowa takich systemów zmusza działy technologiczne i służby utrzymania ruchu do bieżącego analizowania zużycia energii i poszukania odpowiedzi na pytanie, jakie obciążenia powodują konkretne urządzenia i instalacje. W efekcie uzyskują one oszczędności w zużyciu energii wynoszące od 7 do nawet 15 proc. — zaznacza Henryk Kaliś.

Dobra analityka

W przypadku np. mniejszych przedsiębiorstw i firm usługowych oszczędności w zakresie zużycia energii można szukać w obszarze oświetlenia, ogrzewania, chłodzenia czy nawet zarządzania gospodarką wodną oraz wszędzie tam, gdzie energia elektryczna łączy się z innymi systemami.

— Planując pracę z wykorzystaniem odpowiedniej analizy i monitoringu przy zastosowaniu dostępnych na rynku urządzeń i software’u można w odpowiedni sposób regulować pobór energii i jej zużycie. Można również sterować, programować i regulować zużycie na tych mediach w zależności od aktualnych potrzeb. W ten sposób zmniejszone zostają także koszty mocy zamówionej. Warto zwrócić uwagę, że są to rozwiązania dla małego i średniego biznesu, dlatego również koszty instalacji są odpowiednio do niego dostosowane — zaznacza Michał Ajchel, wiceprezes Schneider Electric Polska.

Jego zdaniem, średnie wartości, jakie są uzyskiwane w projektach realizowanych przez jego firmę, sięgają 25-35 proc., ale zdarzają się instalacje, które mają potencjał na poziomie powyżej 50 proc. oszczędności. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu