Energoinstal liczy na 70 mln zł

Rafał Białkowski
23-08-2007, 00:00

Katowicka spółka zadebiutuje pod koniec września. Czy sprzeda akcje? Zdania analityków są podzielone.

Katowicka spółka zadebiutuje pod koniec września. Czy sprzeda akcje? Zdania analityków są podzielone.

Energoinstal, jeden z największych producentów kotłów przemysłowych w Polsce, zamierza uzyskać z publicznej oferty 69,5 mln zł netto — wynika z opublikowanego wczoraj prospektu emisyjnego. Oferta obejmuje 3,6 mln akcji nowej emisji oraz 1 mln akcji sprzedawanych. Przedział cenowy ustalono na 15-20 zł.

— Ta cena jest godziwa, choć ja wyceniam akcje wyżej — mówi Stanisław Więcek, prezes Energoinstalu.

Inwestorom instytucjonalnym Energoinstal zaoferuje 2,4 mln akcji, a indywidualnym 1,2 mln akcji.

— Biznes jest dobry, tylko czas oferowania teraz nie najlepszy. Branża jest trudna, a klimat dla sektora niedobry. Trzeba będzie się dużo nagimnastykować, by sprzedać ofertę. Energoinstal będzie porównywany z innym producentem kotłów, spółką Rafako, która ostatnio nie zachwyca kursem i wynikami — mówi Wojciech Szymon Kowalski z Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Innego zdania jest Krzysztof Radojewski z DI BRE Banku.

— W Polsce trzeba będzie odnowić moce wytwórcze w energetyce. Rafako nie narzeka na brak pracy, a Polimex Mostostal rozbudowuje Sędziszowską Fabrykę Kotłów Sefako. To perspektywiczny biznes — mówi Krzysztof Radojewski.

Jego zdaniem, jeśli sytuacja na rynku się ustabilizuje, nie będzie problemu z emisją Energoinstalu.

Z uzyskanych z rynku pieniędzy Energoinstal chce m.in. zwiększyć bazę produkcyjną i przejąć firmy z branży.

— Będą to dwie spółki krajowe, z których jedna zajmuje się montażem, a druga regeneracją turbin. To koszt rzędu 19 mln zł. Dodatkowo kupimy lub utworzymy biuro projektowe, na co przeznaczymy 6 mln zł. Na nową halę w Katowicach wydamy 8 mln zł — wylicza Stanisław Więcek.

W planach są inwestycje w spalarnie śmieci, które, według ustawy wchodzącej w tym roku w życie, będą powstawały w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców.

— Będziemy budować spalarnie, ale też je serwisować — mówi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energoinstal liczy na 70 mln zł