Czytasz dzięki

Energomontaż dopina portfel

ANP
opublikowano: 03-09-2009, 00:00

Spółka coraz śmielej zerka na zachodnich sąsiadów. Chce budować dla nich elektrownie.

Spółka coraz śmielej zerka na zachodnich sąsiadów. Chce budować dla nich elektrownie.

Energomontaż-Południe, który specjalizuje się w budownictwie energetycznym i przemysłowym, jest zadowolony z pierwszego półrocza.

— W związku z osłabieniem rynku druga połowa roku dla branży energetycznej może być słabsza. Nie widzę jednak zagrożenia dla tegorocznego planu, który zakłada skonsolidowaną sprzedaż powyżej 300 mln zł — mówi Andrzej Hołda, prezes spółki.

Po siedmiu miesiącach 2009 r. grupa miała 149 mln zł przychodów (+19 proc. r/r) i ponad 5 mln zł zysku netto (+59 proc. r/r). Szef katowickiej spółki duże nadzieje wiąże z zagranicznymi kontraktami. Eksport ma przynieść w 2010 r. przynajmniej 50 proc. skonsolidowanych przychodów.

— Na koniec tego roku sięgnie 30 proc. W najbliższych dwóch latach chciałbym budować elektrownie w Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Negocjuję w tych krajach kontrakty w sumie na kilkaset milionów złotych. Liczę, że w tym roku podpiszemy umowy przynajmniej na 100 mln zł, a może i na 200 mln zł — dodaje Andrzej Hołda.

Wartość portfela Energomontażu-Południe to dziś 527,7 mln zł, z czego 313,1 mln zł przypada na przyszły rok. Prezes w najbliższych dniach chce podpisać w Polsce umowę na 50 mln zł.

W planach ma też przejęcia firm, głównie z branży energetycznej. Pieniądze mogą pochodzić z emisji akcji. Najbliższe walne w piątek ma przegłosować emisję 12,1 mln paierów. PBG, które dziś zakończy proces badania Energomontażu, chce objąć nieco więcej, by mieć 25 proc. podwyższonego kapitału. Dlatego pula może zostać zwiększona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane