Enterprise Investors naświetli nowotwory

  • Alina Treptow
opublikowano: 20-05-2014, 00:00

Fundusz private equity wybuduje ośrodki radioterapii za 300 mln zł

Co roku 150 tys. osób w Polsce dowiaduje się, że ma raka. Z chorobami nowotworowymi chce walczyć nie tylko Ministerstwo Zdrowia, które planuje znieść limity w onkologii, ale także przedsiębiorcy. Enterprise Investors (EI), fundusz private equity, przyśpiesza inwestycje w tym segmencie.

Zobacz więcej

PROGNOZA OBROTÓW: Do końca 2015 r. każdy z trzech ośrodków radioterapii Nu-Medu będzie mógł pochwalić się rocznymi przychodami na poziomie około 15 mln zł — szacuje Michał Kędzia, wiceprezes EI. [FOT. ARC, ISTOCK]

— W czwartym kwartale 2014 r. otworzymy ośrodek radioterapii w Tomaszowie Mazowieckim, który będzie działał we współpracy z Tomaszowskim Centrum Zdrowia, szpitalem należącym do tamtejszego starostwa powiatowego. Inwestycja pochłonie około 60 mln zł. Początkowo będziemy działać bez kontraktu. Mamy nadzieję, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ogłosi konkursy i od przyszłego roku będziemy mieli publiczne finansowanie — tłumaczy Henryk Niewiadzioł, założyciel i prezes Nu-Med Grupy, w której EI ma 68 proc. udziałów.

W ogonie Europy

Dotychczas Henryk Niewiadzioł był większościowym akcjonariuszem Nu-Medu, który od 2012 r. prowadzi w Elblągu ośrodek radioterapii. Ponad rok temu EI wszedł do spółki, obejmując mniejszościowy pakiet. Ośrodki skonsolidowano. Elbląscy przedsiębiorcy wnieśli do spółki Nu-Med Grupa własną placówkę, fundusz — ośrodek w Katowicach i budowany — w Tomaszowie Mazowieckim.

— Postanowiliśmy, że będziemy działać pod szyldem Nu-Med Grupa. To już rozpoznawalna marka. Liczymy, że połączenie pozwoli nie tylko na synergie kosztowe, ale także negocjacyjne: ułatwi rozmowy z NFZ w sprawie finansowania — uważa Henryk Niewiadzioł. Trzy ośrodki już pochłonęły około 180 mln zł. To nie koniec inwestycji.

— Planujemy budowę kolejnych dwóch ośrodków w ciągu 2-3 lat. O lokalizacjach nie możemy jeszcze mówić. Pierwszy z nich powinien być gotowy do końca przyszłego roku. Można oszacować, że oba ośrodki będą kosztować łącznie około 120 mln zł — mówi Henryk Niewiadzioł.

Zdaniem Michała Kędzi, wiceprezesa EI, miejsce na nowe placówki powinno się znaleźć. Jego zdaniem, ciągle mamy ich w Polsce za mało. — W onkologii — jeśli chodzi o wyposażenie — jesteśmy w ogonie Europy. Akceleratorów do radioterapii jest w Polsce sto kilkanaście, a powinno być około 170-180 — szacuje Michał Kędzia.

Konkurencja jednak nie śpi. Budowana w Tomaszowie Mazowieckim placówka będzie miała rywala w postaci kończonego właśnie Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej. W 35-łóżkowym szpitalu będą świadczone usługi z zakresu chemioterapii oraz radioterapii. Inwestycja warta ponad 80 mln zł może liczyć na wsparcie tamtejszego samorządu — również dlatego, że zapewni nawet 300 miejsc pracy. Henryk Niewiadzioł nie obawia się jednak radomskiego konkurenta. Uważa, że jeśli Polska chce iść przetartą przez zachodnioeuropejskie kraje ścieżką, musi stawiać ośrodki dość gęsto.

— Aby pacjent nie musiał dojeżdżać ponad 100 km do szpitala. Jest to szkodliwe nie tylko ze względów zdrowotnych. Część pacjentów nie dojeżdża na terapię, ponieważ ich na to nie stać — tłumaczy Henryk Niewiadzioł.

Powtórka z kardiologii

Nu-Med liczy, że nowa strategia rządu odblokuje finansowanie leczenia nowotworów i będzie motorem wzrostu całego segmentu onkologicznego. Zdaniem Krzysztofa Jeżowskiego, eksperta z Pharmed Consulting, to realny scenariusz. Jednak beneficjentami — w pierwszej kolejności — będą już działające placówki, które nie wykorzystują w pełni możliwości.

— Choć niewątpliwie nowa polityka regulatora zachęci kolejnych inwestorów. Kto wie, może powtórzymy przypadek kardiologii, gdzie wysokie wyceny i brak limitów doprowadziły do bardzo dużych inwestycji — przypomina Krzysztof Jeżowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Enterprise Investors naświetli nowotwory