Entuzjastyczny piątek na Wall Street

WST
opublikowano: 24-09-2010, 22:07

Udanie zakończyli tydzień inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Indeksy rosły niezagrożone przez cały dzień.  Ich aprecjację wpierały przede wszystkim dane makro.

Po słabym finiszu czwartkowej sesji analitycy z obawą podchodzili do piątkowych notowań. Ale już rosnąca wycena kontraktów terminowych na indeksy nowojorskich parkietów wskazywały, że gracze mają ochotę odrobić ostatnie straty. Do podbijania cen akcji zachęcały ich dane o wzroście zaufania w niemieckim biznesie i o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Z kolei wiadomości z rynku nieruchomości tym razem nie znalazły specjalnego przełożenia na zachowania inwestorów.

Notując dodatnią zmianę wyceny, wskaźnik S&P500 zakończył trzydniową przecenę i przedłużył do czterech najdłuższą serię tygodniowych wzrostów od pięciu miesięcy. Na piątkowym finiszu wskaźnik rósł o 2,12 proc. Z kolei Dow Jones IA zyskiwał 1,86 proc. zaś Nasdaq 2,33 proc. 

Po publikacji lepszych niż oczekiwano danych o zamówieniach na dobra trwałe, ale bez uwzględniania środków transportu (głównie samolotów), część analityków, w tym Eric Mintz, z Eagle Basset Management, który zarządza aktywami o wartości ponad 3,3 mld USD, odtrąbiło, że „drugie dno recesji nie jest już na tapecie”. 

Silną zwyżką notowań mogły pochwalić się w średniej Dow Jones papiery takich tuzów jak Hewlett-Packard, Alcoa czy Caterpillar.

Dużym powodzeniem cieszyły się akcje Nike. Producent sprzętu i odzieży sportowej opublikował dane o zyskach, które przebiły oczekiwania specjalistów. Wyniki światowego giganta wsparł 25-proc. wzrost zamówień z Chin i odbicie zamówień na rynku północnoamerykańskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Entuzjastyczny piątek na Wall Street