Epokowe i malutkie

opublikowano: 28-11-2012, 00:00

Co łączy opony samochodowe, kuchenkę mikrofalową i promienie X? Wszystkie zostały wynalezione przez przypadek

1 GUMA WULKANIZOWANA Wynalazca: Charles Goodyear, przedsiębiorca i chemik amator

Używana w XIX w. guma z naturalnego kauczuku była nieodporna na mróz i upał: sztywniała lub topiła się. Wśród tych, którzy chcieli ją poprawić, znalazł się Charles Goodyear, właściciel sklepu z materiałami rolniczymi, który pewnego dnia odwiedził swojego przyjaciela pracującego nad udoskonaleniem gumy. Podekscytowany dodaniem do niej siarki zbyt gwałtownie machnął rękami i trzymane przez niego kawałki wpadły do rozgrzanego pieca, zmieniając barwę na czarną i wydzielając charakterystyczny swąd. Reakcja chemiczna, która wtedy nastąpiła, nazywa się wulkanizacją.

2 CZIPSY Autor wynalazku: George Crum, szef kuchni w Moon Lake House

24 sierpnia 1853 r. w restauracji Moon Lake House w Saratoga Springs jadł obiad wyjątkowo wybredny klient — odsyłał serwowane mu smażone ziemniaki z komentarzem, że są one za grubo pokrojone. Crum kroił je więc coraz cieniej i cieniej, aż w końcu, by zrobić klientowi na złość, pokroił je w ziemniaczane płatki, usmażył i posolił. Ku jego zdziwieniu klient wyraził zachwyt i zamówił jeszcze jedną porcję.

3 PATELNIA TEFLONOWA Autor wynalazku: Marc Gregorie, inżynier

Gdy pewnego dnia na ryby wybrał się francuski inżynier Marc Grégoire, zabrał ze sobą pastę z politetrafluoroetylenową, którą chciał posmarować żyłkę, by mu się nie sklejała. Nieprzywieralność tej dziwnej substancji zafascynowała jego żonę, zmagającą się na co dzień z problemem potraw przywierających do patelni. Chcę taką patelnię — zażądała. Posłuszny mąż pomyślał i już dwa lata później założył firmę Tefal, produkującą nieprzywierające patelnie taśmowo. Zmienił tylko nazwę substancji na prostszy do wymówienia „teflon”.

4 CIASTOLINA Autor wynalazku: Joseph McVicker, przedsiębiorca

Tego, czym dziś bawią się nasze dzieci, początkowo używano do usuwania sadzy z tapet. Gdy jednak po wojnie ogrzewanie gazowe wyparło w USA piece węglowe, miękka masa do czyszczenia przestała być już potrzebna. Sprzedający ją Joseph McVicker stanął na progu bankructwa. Uratowała go pracująca z dziećmi szwagierka, która dzięki przedszkolakom odkryła w ciastolinie świetną zabawkę. McVickerowie nadali jej migdałowy zapach oraz nazwę „play-doh”, a potem zaczęli barwić i sprzedawać.

5 SUPERKLEJ Wynalazca: Harry Coover, chemik

Harry Coover wynalazł superklej, zanim jeszcze wiedział, do czego go użyć. Pierwotnie cyjanoakryl doprowadzał go do furii przez swoje właściwości klejące. Podczas II wojny światowej Coover próbował robić z niego pociski, do których ten zupełnie się nie nadawał. Po wojnie, gdy chemik pracował dla Kodaka, cyjanoakryl znów go denerwował, jednak tym razem Coover zobaczył już jego rzeczywiste przeznaczenie. Kodak zaczął go sprzedawać w 1958 r. jako klej idealny, który nie wymaga ani rozgrzania, ani ściśnięcia, żeby świetnie trzymał.

6 KUCHENKA MIKROFALOWA Wynalazca: Percy Spencer, badacz

Zjawisko ogrzewania wody za pomocą mikrofal odkryto przypadkowo w czasie badań nad radarem. Pracujący przy magnetronie Percy Spencer miał pewnego dnia w kieszeni czekoladowy batonik. Zauważył, że gdy stoi blisko emitenta mikrofal, batonik topi się zupełnie tak samo, jakby leżał na słońcu. Przeprowadził dalsze eksperymenty i tak przyczynił się do powstania w 1947 r. pierwszej mikrofalówki. Nie przypominała oczywiście dzisiejszych — ważyła ponad 300 kg i miała metr i 65 cm wysokości.

7 PROMIENIE X Wynalazca: Wilhelm Röntgen, naukowiec

Gdy pewnego wieczoru w 1898 r. Wilhelm Röntgen eksperymentował z lampami próżniowymi, obserwując zachowanie się w nich tzw. promieni katodowych, zauważył, że leżący blisko lampy papier fluorescencyjny zaczął emitować słabe światło. Początkowo sądził, że promienie pochodzą z wnętrza lampy. Jednak gdy zakrył ją ciemnym papierem, światełko nie znikało. Eksperymentując dalej, umieszczał między lampą a papierem różne przedmioty, a gdy zamiast swojej ręki zobaczył tylko kości, krzyknął zdumiony: „Zobaczyłem własną śmierć”!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy