Eques liczy na zyski za granicą

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Do towarzystwa kierowanego przez Tomasza Koraba dołączy zarządzający, specjalizujący się w inwestycjach globalnych.

W futbolu okienko transferowe w większości najważniejszych lig kończy się 31 sierpnia, w branży TFI trwa cały rok, dlatego przejście Krzysztofa Cesarza z Ipopemy do Eques Investment TFI trudno nazwać operacją „last minute”. Na pewno można jednak nazwać hitem, bo zarządzający zamienia pracę w towarzystwie o aktywach niemal 58 mld zł na pracę w rynkowym maluchu — Eques miał na koniec lipca 2018 r. pod zarządzaniem 1,31 mld zł. Formalnie z Ipopemą Krzysztof Cesarz był związany od 11 lat. Najpierw był analitykiem, a później zarządzającym, m.in. w funduszach Ipopema MegaTrends FIZ i Ipopema Globalnych Megatrendów FIZ. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku bankowość. Posiada tytuły: CFA, CAIA oraz licencję doradcy inwestycyjnego.

Krzysztof Cesarz po niemal 11 latach żegna się z Ipopemą TFI. Od 3 września będzie dyrektorem zespołu akcji w Eques Investment TFI.
Zobacz więcej

DOŚWIADCZONY:

Krzysztof Cesarz po niemal 11 latach żegna się z Ipopemą TFI. Od 3 września będzie dyrektorem zespołu akcji w Eques Investment TFI. Fot. ARC

— Wzmacniamy zespół, bo widzimy szanse na rozwój naszych funduszy rynkowych. Cenimy Krzysztofa Cesarza szczególnie za kompetencje w inwestowaniu na rynkach zagranicznych, czego potwierdzeniem są wyniki, jakie osiągał w dotychczasowym miejscu pracy. Będziemy tworzyć nowy produkt, który gros aktywów będzie lokował na rynkach zagranicznych. Jego strategia będzie strategią cross asset, bo w portfelu znajdą się nie tylko akcje, ale także surowce czy instrumenty dłużne — mówi Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI.

Drugi FIZ, który towarzystwo planuje uruchomić jeszcze w tym roku, będzie natomiast skoncentrowany na rynku polskim.

— Powoli rynek zaczyna dojrzewać do tego, by mocniej zaangażować się w segment małych i średnich spółek — uważa Andrzej Domański.

Jak dodaje, towarzystwo cały czas szuka też osób, które mogłyby dołączyć do zespołu zarządzających.

— Nasza mocną stroną są fundusze alternatywne, ale chcemy też wzmocnić segment funduszy rynkowych, zwłaszcza że wydaje nam się, że kapitał, który odpłynął z funduszy absolutnej stopy zwrotu, długo nie „wytrzyma” na lokatach i wróci do TFI. Mamy też sygnały z rynku nieruchomości świadczące o tym, że tam popyt inwestycyjny wygasa — i to też są pieniądze, które TFI mogą zagospodarować — mówi Andrzej Domański.

W ofercie Eques TFI flagowe produkty to Eques Aktywnego Inwestowania FIZ oraz Eques Akumulacji Majątku FIZ. Pierwszy to fundusz typu absolute return, drugi inwestuje w krótkoterminowe obligacje skarbowe, hipoteczne listy zastawne i może też zajmować pozycje na rynku akcji. W lipcu z funduszy absolutnej stopy zwrotu, prowadzonych przez rodzime TFI, klienci wycofali 0,6 mld zł netto i był to kolejny słaby miesiąc dla tej kategorii funduszy. Wzięciem cieszą się natomiast bezpieczniejsze rozwiązania, w tym największym — fundusze gotówkowe, które przyciągnęły w lipcu 1,3 mld zł netto. We wcześniejszych miesiącach zdarzało się, że saldo napływów przekraczało 2 mld zł netto, wynika z danych Analiz Online. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu