Erasmus: nauka biznesu od kuchni

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Nowe metody pracy, wiedza, doświadczenie i handlowe kontakty — to korzyści udziału w międzynarodowym programie wymiany

Przedstawiciele biznesu z różnych krajów mogą uczyć się od siebie nawzajem. Świeże spojrzenie na tę samą branżę to bezcenne doświadczenie. W jego zdobywaniu pomaga działający od dziesięciu lat na Starym Kontynencie program Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Ten koncept Komisji Europejskiej (KE) jest przeznaczony dla dwóch grup uczestników. Pierwsza obejmuje doświadczonych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż trzy lata i spełniają kryterium dotyczące europejskiej definicji MŚP. To właśnie oni przyjmują do swoich firm młodych stażem przedstawicieli biznesu, którzy działają na rynku nie dłużej niż trzy lata. Mile widziane są również osoby, które dopiero planują uruchomienie biznesu. Pobyt u zagranicznego przedsiębiorcy, który ma spore doświadczenie w swoim sektorze i udziela gościny, trwa od miesiąca do maksymalnie pół roku.

Monika Łuczak, ekspert PARP, podkreśla, że tzw. przedsiębiorca
przyjmujący musi ustalić poszczególne zadania wspólnie z młodym stażem
uczestnikiem programu
Zobacz więcej

Z PLANEM:

Monika Łuczak, ekspert PARP, podkreśla, że tzw. przedsiębiorca przyjmujący musi ustalić poszczególne zadania wspólnie z młodym stażem uczestnikiem programu GK

— Młody stażem przedstawiciel biznesu obserwuje, jak działa tamtejsza firma. Jej właściciel pełni funkcję mentora, dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami niezbędnymi do prowadzenia działalności gospodarczej. Erasmus to nie stypendium, lecz spotkanie szefów dwóch przedsiębiorstw z tej samej branży — mówi Monika Łuczak, ekspert Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), instytucji pośredniczącej w programie.

Zalety współpracy

Jakie korzyści wynikają z tej współpracy? Młodszy stażem przedsiębiorca obserwuje, jak można lub należy prowadzić spółkę z jego sektora, rozwiązywać problemy biznesowe i kontaktować się z klientami, a także na czym polega negocjowanie projektów. Natomiast doświadczony przedsiębiorca uczy się od młodych właścicieli spółek umiejętności marketingowych i związanych z obsługą mediów społecznościowych. Ponadto taka kooperacja w wielu przypadkach owocuje długookresowymi kontaktami biznesowymi, np. wejściem firmy z Polski na zagraniczne rynki.

Młody przedsiębiorca może liczyć na wypłacane przez Komisję Europejską (KE) miesięczne dofinansowanie w wysokości od 560 do 1100 EUR — w zależności od kraju, do którego wyjedzie. Uczestnik programu, który odwiedzi np. Polskę lub Danię, otrzyma odpowiednio: 670 EUR i 1100 EUR miesięcznie. Największe wsparcie jest zarezerwowane dla osób, które będą współpracować z przedstawicielami biznesu ze Starego Kontynentu. Erasmus jest finansowany z programu Cosme, wspierającego konkurencyjność MŚP w Unii Europejskiej (UE). Zarządza nim KE. Z dofinansowania mogą skorzystać firmy nie tylko ze Wspólnoty Europejskiej, ale również z krajów, które podpisały tzw. umowę stowarzyszeniową w ramach programu Cosme. W grupie tych państw są m.in. Ukraina, Armenia, Kosowo i Turcja.

Rejestracja online

Nawiązanie relacji między przedsiębiorcami odbywa się online. Umożliwia to stworzona przez przedstawicieli Komisji Europejskiej platforma internetowa. Przedsiębiorca, który chce wziąć udział w programie, powinien złożyć za jej pomocą wniosek w języku angielskim. Musi dołączyć do niego również CV i biznesplan. Co powinno się w nim znaleźć? Między innymi opis produktu oferowanego przez wnioskodawcę, analiza marketingowa, finansowa (uwzględniająca próg rentowności przedsięwzięcia), rynku i przewag konkurencyjnych. Niezbędna jest też analiza SWOT, czyli mocnych i słabych stron projektu. Kolejnym krokiem jest wybór tzw. instytucji pośredniczącej, która pomoże przedsiębiorcy skorzystać z programu. W Polsce jest ich sześć, w tym m.in. PARP. Na wspomnianej platformie internetowej musi znaleźć się i złożyć wniosek również tzw. przedsiębiorca przyjmujący. Nie ma jednak obowiązku załączania biznesplanu. Natomiast niezbędne jest jego CV, w którym wykaże, że ma spore doświadczenie biznesowe i zadatki na mentora.

— Ważny jest również plan pobytu, czyli zadania, jakie będzie musiał wykonać młody przedsiębiorca w zagranicznej firmie. Obie strony ustalają też długość odwiedzin. Transgraniczna współpraca między właścicielami firm powinna być precyzyjnie nakreślona, zatwierdzona przez obie strony oraz Komisję Europejską, gdyż jest finansowana z pieniędzy publicznych — zaznacza Monika Łuczak.

Jeżeli przedstawiciele KE zaakceptują plan, przedsiębiorca może z instytucją pośredniczącą ,podpisać umowę na podstawie której będą wypłacane raty wsparcia. Program Erasmus potrwa do stycznia 2022 r. Natomiast PARP planuje przyjmować wnioski do października 2021 r. Co ważne, w programie nie ma ograniczeń wiekowych.

Świeże spojrzenie

Entuzjastycznie o Erasmusie wypowiada się jego uczestniczka — Dorota Giżyńska, właścicielka szkoły językowej English Lab w Lesznie. Zdobywała ona doświadczenie w szkole językowej w Anglii.

— Udział w programie Erasmus dla młodych przedsiębiorców otwiera oczy i poszerza horyzonty. Pozwala też spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy — podkreśla Dorota Giżyńska.

Z wykształcenia jest filologiem angielskim. Pasjonuje się nowinkami językowymi i narzędziami wspomagającymi naukę języka angielskiego. Zanim wzięła udział w programie, często wyjeżdżała do Anglii i szkoliła początkujących nauczycieli w szkołach językowych.

— Erasmus pomaga zdobyć wiedzę biznesową u hosta, czyli osoby przyjmującej, którą jest doświadczony przedsiębiorca z innego kraju. Do wyboru mamy ponad czterdzieści państw — zaznacza Dorota Giżyńska.

Nauka bez podręcznika

Przyznaje, że chciała sprawdzić, jak zarządza się małą szkołą językową i jak działa ona od strony biznesowej. Wybór padł na prowadzoną przez Hiszpanów Country Cousins z Ilfracombe na północy hrabstwa Devon.

— Sylabus w Country Cousins bazuje głównie na wykorzystaniu źródeł internetowych. Nie ma tu klasycznych podręczników, a uczniowie korzystają z tabletów — opowiada Dorota Giżyńska.

Po powrocie z Ilfracombe otworzyła English Lab, miniszkołę językową.

— Co nas wyróżnia na polskim rynku? Nie używamy podręczników. Doświadczenia zebrane w angielskiej szkole utwierdziły mnie w przekonaniu, aby pójść tą drogą. Ponadto w Country Cousins nauczyłam się kreatywności, luzu i improwizacji, a nie sztywnego trzymania się planu lekcji. Takie podejście jest bardzo potrzebne w polskich szkołach — uważa Dorota Giżyńska.

Jej zdaniem wsparcie finansowe w programie mogłoby być wyższe.

— Wyjazd do innego kraju wiąże się z opuszczeniem firmy przynajmniej na miesiąc. To w wielu przypadkach oznacza znaczny spadek przychodów — zauważa Dorota Giżyńska.

Zwraca też uwagę na małą popularność Erasmusa wśród młodych stażem przedsiębiorców. Ona dowiedziała się o nim przypadkiem.

Uczestnicy programu:

  • początkujący przedsiębiorcy, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą lub rozpoczęli ją w ciągu ostatnich trzech lat
  • doświadczeni przedsiębiorcy prowadzący małe lub średnie firmy na terenie Unii Europejskiej
  • uczestnicy poprzednich edycji programu (przed marcem 2018 r.) mogą ponownie wziąć w nim udział, wybierając jako kraj docelowy Stany Zjednoczone (Pensylwania lub Nowy Jork), Singapur lub Izrael.

Długość stażu:

  • od jednego do sześciu miesięcy — u partnera w Europie
  • maksymalnie trzy miesiące — u partnera w USA, Singapurze lub Izraelu.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy