Erbeo da pożyczki firmom na platformach

opublikowano: 04-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółkę założoną przez doświadczonych menadżerów już raz wsparli inwestorzy. Teraz firma wprowadza usługę na rynek i przystępuje do drugiej rundy finansowania. Pożyczka dla MŚP

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakiej formule działa nowa spółka założona m.in. przez twórcę Senuto
  • kto może pozyskać finansowanie prosto z platformy ecommerce czy marketplace’u
  • czy mali i średni przedsiębiorcy są otwarci na nowe formuły finansowania

Erbeo to nowy na rynku fintech. Oferuje przedsiębiorcom z sektora MŚP finansowanie dłużne w zyskującej na popularności formule - embedded finance. Pożyczek udziela poprzez platformy cyfrowe, na których działają, sprzedają lub promują się przedsiębiorstwa.

- Platformizacja biznesu to szybko popularyzujący się trend wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Fryzjerów można znaleźć na Booksy, restauracje korzystają z Uber Eats czy Pyszne.pl, taksówkarze zdobywają klientów dzięki aplikacjom Uber, Bolt, iTaxi, Free Now, a sklepy internetowe osadzają się na infrastrukturze Shopify czy Shoper. Planując założenie firmy finansującej MŚP uznaliśmy więc, że warto skierować się tam, gdzie są już nasi potencjalni klienci. Z naszego punktu widzenia jest to bardziej korzystne niż docieranie do nich indywidualnie – zaznacza Krzysztof Dębowski, współzałożyciel Erbeo.

Biznes rozwija wspólnie z Adamem Dąbrowskim. Obydwaj mają spore doświadczenie w tworzeniu własnych firm i finansowaniu start-upów, które przelewają teraz na Erbeo.

Oferta celowana w klienta
Oferta celowana w klienta
Krzysztof Dębowski i Adam Dąbrowski niedawni wystartowali z nowym biznesem i w nowej na rynku formule. Z pożyczkami weszli tam, gdzie gromadzą się ich potencjalni klienci.
Marek Wiśniewski

Z dobrym zapleczem

Krzysztof Dębowski dwa miesiące temu sprzedał spółkę Senuto (platforma SaaS służąca do optymalizacji procesów SEO), której był współzałożycielem i współwłaścicielem. Trafiła do grupy RTB House za kilkadziesiąt milionów złotych (pełna wartość transakcji nie została upubliczniona). Był również współzałożycielem marketingowo-technologicznej spółki Digitree Group (wcześniej SARE), która została wprowadzona na główny parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Finalnie sprzedano ją polsko-włoskiemu funduszowi private equity 21 Concordia za kilkadziesiąt milionów złotych. Jako anioł biznesu inwestował w technologiczne spółki, potem zarządzał funduszem KnowledgeHub o kapitalizacji ponad 60 mln, utworzonym w ramach programu Starter PFR Ventures.

Adam Dąbrowski pełnił przez wiele lat również funkcję dyrektora zarządzającego Creamfinance Poland oraz członka komitetu wykonawczego Creamfinance Holding. Jego praca skoncentrowana była na rozwoju firmy m.in. w Meksyku, na Słowacji i w Hiszpanii. Jest ponadto założycielem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Krzysztof Dębowski inwestował dłużnie w Creamfinance, pierwszą spółkę, którą rozwijał Adam Dąbrowski.

Ich nowy wspólny projekt, spółka Erbeo, która jest zarejestrowana w Czechach i finalnie ma działać w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, otrzymała od polskich i zagranicznych funduszy venture capital oraz aniołów biznesu w rundzie pre-seed ponad 4 mln zł. Kapitał został przeznaczony na stworzenie technologii i zabezpieczenie funduszy na pierwsze pożyczki. W kolejnej rundzie, na poziomie seed, firma chce pozyskać 12 mln zł na dalszy rozwój technologii oraz skalowanie biznesu.

Dotychczas wtyczka Erbeo została zintegrowana z platformami takimi jak PrestaShop, Shoper czy Kliniki.pl.

- Przez ostatni rok budowaliśmy technologię, która pozwala dziś platformom w prosty sposób udostępnić finansowanie oraz inne usługi finansowe swoim merchantom. Składa się na nią plug-in, a także cała infrastruktura pozwalająca na weryfikację wniosku i udzielenie finansowania. W tle rozwiązania działają oparte o nasze API mechanizmy umożliwiające automatyzację procesów kredytowych. Dzięki prostej dokumentacji technicznej integracja Erbeo na platformie możliwa jest w kilka dni – wyjaśnia Adam Dąbrowski.

Zmiany na platformach

Krzysztof Dębowski twierdzi, że platformy są obecnie mocno zainteresowane poszerzaniem zakresu swoich usług.

- Platformy chcą tworzyć takie środowisko, w którym klienci będą mieli dostęp do wszystkich potrzebnych do rozwoju biznesu narzędzi: do pozyskiwania klientów, analityki, zarządzania towarem, do integracji z firmami kurierskimi itp. Nadal na platformach można natomiast dostrzec lukę w dostępności finansowania dłużnego dla przedsiębiorców – mówi Krzysztof Dębowski.

Erbeo udziela pożyczek do 100 tys. zł w 48 godzin od złożenia wniosku. Przy ocenie zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego stosuje zautomatyzowane narzędzia. Uwzględnia przy tym realne wyniki sprzedażowe firm, gromadzone w ramach platform, które nie są brane pod uwagę przez banki i instytucje finansowe.

Finansowanie z platformy e-commerce

Badania spółki Adyen przeprowadzone we współpracy z Boston Consulting Group wykazały, że 72 proc. małych i średnich przedsiębiorstwdocenia zintegrowanie finansów w jednym miejscu 69 proc. firm byłoby zainteresowana usługami finansowania zapewnionymi przez platformę e-commerce (w ramach usługi tzw. embedded finance), a 74 proc. przez platformę marketplace.

Adyen, międzynarodowa spółka z sektora finansowego, także poszerzyła swoją ofertę o wbudowane w platformy produkty finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane