Erbud nie straci w Modlinie

EG
opublikowano: 27-12-2012, 15:52

Za pękający beton na pasie startowym zapłacą ubezpieczyciele firm wykonawczych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Minione święta nie były spokojne dla akcjonariuszy i zarządu Erbudu. To za sprawą uszkodzeń betonowych fragmentów pasa startowego. W sobotę nadzór budowlany  zamknął dwa skrajne półkilometrowe fragmenty pasa startowego, co uniemożliwia lądowania większym samolotom, które są odsyłane na Okęcie. Marcin Danił, wiceprezes lotniska, szacował, że koszt naprawy może wynieść nawet 20 mln zł.

Wykonawca modernizacji drogi startowej – firma Erbud – zobowiązana jest do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji. (…) zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego – można przeczytać w oświadczeniu lotniska.

Na te informacje nerwowo zareagowali akcjonariusze. Dzisiejszy kurs spadał nawet o 16 proc. Jak zapewnia Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, jest to nieuzasadnione.

- Koszty naprawy zostaną oszacowane po zakończeniu prowadzonych przez nas prac, ale bez wątpienia nie będzie to tak wysoka kwota, jaka jest sugerowana w mediach. Gdyby to zdarzenie spełniało kryterium istotności, poinformowalibyśmy o nim w komunikacie giełdowym. Zarówno Erbud, jako generalny wykonawca, jak i należąca do grupy Metrostavu firma DSH - wykonawca pasa startowego, mają wszystkie potrzebne polisy. Erbud i DSH mają między sobą podpisane standardowe umowy, które przewidują sytuacje odszkodowawcze. Jeszcze nie wiadomo, z czyjej polisy będzie pociągnięte ubezpieczenie, jednak ta usterka nie wpłynie na sytuację finansową Erbudu – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes budowlanej spółki.

Prace naprawcze na pasie startowym już ruszyły. Pierwszy z odcinków ma być gotowy 3 stycznia – to umożliwi normalne funkcjonowanie lotniska. Na budowie pracuje już 80 osób, a wkrótce ma do nich dołączyć kolejne 40.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu