Erbud sięgnie po więcej

ANP
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Nie tylko z energetyką, ale też z kolejami wiąże nadzieje budowlana spółka.

Nie tylko z energetyką, ale też z kolejami wiąże nadzieje budowlana spółka.

To będzie udany rok, bo jesteśmy do niego dobrze przygotowani — zapewniają władze Erbudu, który specjalizuje się m.in. w budownictwie przemysłowym, użyteczności publicznej i mieszkaniówce. Przed poniedziałkową sesją Erbud opublikował wyniki za 2009 r. Przychody spadły o 9,5 proc. r/r, do 958,6 mln zł, głównie przez niższe od oczekiwań obroty w pierwszych miesiącach 2009 r. Zysk netto wyniósł 45,7 mln zł (wobec 10,4 mln zł rok wcześniej).

— Jestem zadowolony z wyników. Portfel zleceń zamknął się w 2009 r. 1,2 mld zł. Tegoroczny opiewa na 899 mln zł i uwzględnia kontrakty podpisane w styczniu i lutym. 100 mln zł przypadnie na następny rok. Miliard złotych chcemy wykonać w tym roku — zapewnia Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Dziś największa część portfela grupy stanowią zlecenia budowy centrów handlowych (46 proc.), mieszkań (16 proc.) i szpitali (15 proc.).

Dywersyfikacja to mocna strona grupy: nie tylko segmentowa, ale także regionalna (eksport ma sięgnąć 20 proc. obrotu) i zleceniodawców (zlecenia prywatne i publiczne stanowią po 50 proc. obrotu).

— Chcemy z partnerami niemieckimi zająć się budownictwem kolejowym. Liczymy też na zdobycie zleceń na budowę trzech szpitali w północnej Polsce. Poza tym stawiamy na energetykę. W perspektywie dwóch-trzech lat ten segment powinien przynosić 10-15 proc. obrotów — mówi prezes.

Spółka planuje akwizycje w branży energetycznej. Rozmowy są trudne ze względu na rosnącą konkurencję. Łowieniem zleceń zajmie się nowy oddział budownictwa energetycznego i kupiona w 2009 r. firma JF Inwestycje (obecnie Erbud Energetyka).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu