ERP: kierunek modernizacje

Mariusz Zielke
12-10-2000, 00:00

ERP: kierunek modernizacje

Według DiS, ośrodka badającego rynek IT w Polsce, liczba kontraktów na wdrożenia ERP od 1990 roku przekroczyła już tysiąc. Nieco spadła dynamika wdrożeń, a kontrakty dotyczyły mniejszych instalacji. Coraz lepiej mają się sprzedawać aplikacje do prowadzenia e-biznesu.

Od 1990 roku do dziś zawarto w Polsce łącznie ponad tysiąc kontraktów na wdrożenia systemów ERP — stwierdza najnowszy raport opublikowany przez firmę analityczno-badawczą DiS.

— Dynamika wdrożeń nieco spadła, a kontrakty dotyczyły mniejszych instalacji. Jednak przy 10-proc. wzroście liczby kontraktów, sama sprzedaż oprogramowania ERP wzrosła o 30 proc. Oznacza to, że dostawcy oprogramowania umacniają się rynkowo, wdrożenia nabierają tempa, a instalacje są udoskonalane — komentuje Andrzej Dyżewski, właściciel DiS.

W 1999 roku zawarto 282 kontrakty wdrożeniowe (258 w 1998), co nie potwierdziło obaw, że w związku z tzw. problemem roku 2000 firmy będą wstrzymywać się z zakupem tego typu narzędzi.

— Większość dużych przedsiębiorstw wdrożyła już systemy ERP. Rynek będą teraz napędzały mniejsze kontrakty oraz modernizacje systemów — mówi Andrzej Dyżewski.

Jego zdaniem walka konkurencyjna będzie bardziej polegać na utrzymaniu klientów niż na zdobywaniu nowych. Domy softwareŐowe będą też liczyć na sprzedaż dodatkowych modułów do prowadzenia gospodarki elektronicznej, a następnie nowatorskich rozwiązań telekomunikacyjnych związanych z telefonią komórkową. Lepiej powinny się też sprzedawać narzędzia typu CRM, wspomagające zarządzanie relacjami z klientem.

— Zauważamy też zmianę podejścia do outsourcingu. Do niedawna firmy niechętnie oddawały swoje zasoby informatyczne spółkom zewnętrznym. Teraz pojawia się zarówno więcej chętnych na takie rozwiązanie problemów informatyzacji, jak i ich oferentów — dodaje nasz rozmówca.

Coraz mniejszą rolę odgrywa sama sprzedaż licencji, rośnie natomiast wartość obsługi i usług związanych z wdrożeniem i instalacją.

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ERP: kierunek modernizacje