ES-System idzie śmielej w świat

opublikowano: 19-11-2019, 22:00

Krakowski producent oświetlenia planuje wzrost sprzedaży zagranicznej, głównie na rynki Unii Europejskiej

Eksport spółki ES-System rośnie znacznie szybciej niż sprzedaż w Polsce.

KU WYJŚCIU Z GPW:
KU WYJŚCIU Z GPW:
Kierowany przez Rafała Gawrylaka ES-System może wkrótce opuścić GPW. Stanie się tak, jeśli Norwegowie przejmą nad nim kontrolę.
Fot. Marek Wiśniewski

— Od stycznia do września nasza sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 25,5 proc., a krajowa o 10,3 proc. — mówi Rafał Gawrylak, prezes krakowskiego przedsiębiorstwa, którego domeną jest produkcja oświetlenia.

85,4 proc. eksportu to produkty ledowe, których udział w sprzedaży ogółem wynosi 81,2 proc. Szef spółki przyznaje jednak, że dostrzega większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami wśród krajowych kontrahentów, które w ciągu trzech kwartałów zaowocowało wzrostem o 14 proc.

— Na koniec 2018 r. nasz eksport wyniósł 35,9 mln zł i stanowił 18,8 proc. całości, a po trzech kwartałach tego roku jest to już ponad 20 proc. Liczę na to, że udział sprzedaży poza Polskę będzie nadal rósł — mówi Rafał Gawrylak.

Coraz więcej produktów ES-Systemu trafia do krajów Unii Europejskiej — w ciągu trzech kwartałów wzrost wyniósł 51 proc.

— Sprzedajemy nie tylko do krajów Europy Zachodniej jak Niemcy czy Francja, ale także do Czech i na Słowację. Rosnące znaczenie mają państwa Beneluksu oraz Hiszpania. Patrzymy również poza Unię, na Wschód — mówi szef spółki.

Zaznacza, że bardzo dobrze rozwija się również sprzedaż w Wielkiej Brytanii — W tym roku przychody naszej brytyjskiej spółki wzrosły już o 41 proc. — twierdzi Rafał Gawrylak.

Eksport, zwłaszcza na Zachód, wiąże się zwykle z wyższymi marżami. W przypadku ES-Systemu nie jest to jednak reguła.

— Nasza sprzedaż opiera się często na rozwiązaniach produkowanych na zamówienie konkretnych odbiorców lub dla danego projektu. Wysokość marży może być za każdym razem inna. Trudno jest więc wartościować, czy wyżej marżowa jest sprzedaż krajowa czy zagraniczna — tłumaczy Rafał Gawrylak.

Skonsolidowane przychody spółki w minionym kwartale sięgnęły 56,02 mln zł wobec 51,07 mln zł rok wcześniej. Spadł natomiast — z 2,58 mln zł do 1,39 mln zł — jej skonsolidowany zysk netto. Przypomnijmy, że przed miesiącem norweska firma Glamox ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji ES-Systemu z zamiarem skupienia wszystkich. Zapisy kończą się 4 grudnia. Glamox zdążył już uzyskać od UOKiK bezwarunkową zgodę na przejęcie kontroli nad spółką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane