ES-System ma dalej rosnąć

opublikowano: 25-08-2019, 22:00

Krakowski producent oświetlenia ma za sobą najlepsze I półrocze w historii. Prezes spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży.

Przychody ES-Systemu w pierwszej połowie tego roku przekroczyły 105 mln zł, zaś zysk netto — 5 mln zł. To odpowiednio o 15 proc. i ponad 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Trzeba jednak zauważyć, że w minionym kwartale zyski spółki się skurczyły. Netto wyniósł 2,43 mln zł wobec prawie 3,5 mln zł rok wcześniej, zaś EBIT — 2,8 mln zł, czyli o prawie 1 mln zł mniej niż przed rokiem.

Kierowany przez Rafała Gawrylaka ES-System około 80 proc.
przychodów czerpie z rynku krajowego. Poszerza jednak właśnie struktury
sprzedaży na kluczowych rynkach zagranicznych — w Niemczech, Francji i Wielkiej
Brytanii.
Zobacz więcej

NIE TYLKO POLSKA:

Kierowany przez Rafała Gawrylaka ES-System około 80 proc. przychodów czerpie z rynku krajowego. Poszerza jednak właśnie struktury sprzedaży na kluczowych rynkach zagranicznych — w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Fot. ARC

— Przychody w II kwartale wzrosły w ujęciu rok do roku o ponad 7 proc. W tym samym czasie marża na sprzedaży wyniosła 38,6 proc., co oznacza, że spadła o 1,9 pkt proc. Trend jest więc pozytywny, mimo delikatnej korekty marży, która wynika z asortymentu sprzedawanego w tym okresie — mówi Rafał Gawrylak, prezes spółki.

Dodaje, że koszty operacyjne, w tym koszty wynagrodzeń, rosły wolniej niż przychody, co widać na marżach operacyjnych.

Marża EBIT na koniec czerwca wyniosła 5,3 proc. wobec 4,3 proc. po pierwszej połowie 2018 r. Wyjaśnia też, że w minionym półroczu zwiększyła się krajowa sprzedaż w czterech z pięciu naszych segmentów produktowych spółki, a w segmencie oświetlenia awaryjnego, gdzie pojawiły się nowe produkty, wzrosła aż o 23,1 proc. Mniejsza była sprzedaż jedynie w segmencie oświetlenia zewnętrznego, co — jak deklaruje szef ES-Systemu — wynika z przesunięcia terminów realizacji projektów na kolejne kwartały.

— Spodziewam się, że w bieżącym kwartale ES-System utrzyma tendencję wzrostową, w perspektywie roku zakładam, że odnotujemy jednocyfrowy w ujęciu procentowym wzrost przychodów w kraju. Chcielibyśmy też utrzymać taką dynamikę zysków, jaką mieliśmy w pierwszej połowie roku — mówi Rafał Gawrylak.

ES-System zaplanował na ten rok CAPEX na poziomie około 8 mln zł.

— Jesteśmy w tym momencie w trakcie negocjacji dotyczących zakupu kolejnych urządzeń. Wydatki inwestycyjne na bieżąco dostosowujemy do potrzeb spółki i oczekiwań rynku w zakresie produktów. Co oznacza, że może będą one w tym roku nieco niższe, niż zakładał plan — mówi prezes.

W 2018 r. spółka miała wydać na inwestycje około 9 mln zł, skończyło się jednak na poziomie 5,4 mln zł. Prezes tłumaczył, że firma przyhamowała realizację niektórych inwestycji, m.in. ciśnieniowej odlewni aluminium. Mimo zaraportowanych dobrych wyników finansowych na piątkowym zamknięciu notowań na warszawskiej giełdzie kurs ES-Systemu spadł o 1,6 proc., do 2,42 zł.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu