ES-System rozbłyska, Lena Lighting przygasa

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Miniony kwartał zasadniczo zmienił sytuację dwóch giełdowych producentów oświetlenia — małopolski zaczął się poprawiać, wielkopolski przeciwnie

Sprzedaż spółki ES-System wrosła w III kwartale tego roku o prawie 17 proc., Lena Lighting odnotowała natomiast blisko 9-procentowy spadek. Małopolski wytwórca mógł się też pochwalić trzyipółkrotnie wyższym zyskiem netto niż rok wcześniej, podczas gdy jego wielkopolski konkurent musiał się pogodzić z obniżeniem wyniku aż o jedną trzecią. W efekcie przychody wypracowane przez ES-System w ciągu trzech kwartałów tego roku są wyższe, niż były rok wcześniej. W przypadku Leny Lighting można zauważyć spadek sprzedaży. Dokładnie odwrotnie było po pierwszym półroczu. Wtedy to firma ze Środy Wielkopolskiej poprawiała wynik, a efekty działalności krakowskiej były gorsze

Rafał Gawrylak, prezes ES-System, uważa, że europejscy producenci
oświetlenia nie są już w stanie konkurować ceną z firmami z Dalekiego Wschodu.z
firmami z Dalekiego Wschodu.
Wyświetl galerię [1/2]

MIĘDZYKONTYNENTALNA KONKURENCJA:

Rafał Gawrylak, prezes ES-System, uważa, że europejscy producenci oświetlenia nie są już w stanie konkurować ceną z firmami z Dalekiego Wschodu.z firmami z Dalekiego Wschodu. Fot. ARC

niż rok wcześniej. Obie spółki wypracowują od początku tego roku zysk, ale w obu przypadkach po pierwszym półroczu był on mniejszy, niż rok wcześniej. Skumulowany zysk netto ES-System na koniec września był jednak już wyższy niż ten, który ta spółka miała po trzech kwartałach 2017 r., a Lena Lighting nadal ma gorszy rezultat, niż przed rokiem. Przypomnijmy, że ES- -System wypłacił z zeszłorocznego zysku dywidendę w wysokości 0,35 zł na akcję, czyli w sumie ponad 15 mln zł.

— Na razie jest za wcześnie, aby rozmawiać na temat ewentualnej dywidendy z tegorocznego zysku, szczególnie, że nie zamknęliśmy jeszcze roku — mówi prezes krakowskiej firmy.

Zagraniczne problemy

Rynkowa sytuacja obu producentów jest podobna o tyle, że odnotowują w tym roku wzrost przychodów w kraju i spadek sprzedaży eksportowej. Krakowski producent miał prawie 16-procentowego spadku przychodów z zagranicy i 11-procentowy wzrost w kraju, a jego konkurentowi eksport spadł tylko o 4 proc. Ale sprzedaż w Polsce wzrosła zaledwie o 1,8 proc. ES- System gros (ponad 80 proc.) swoich produktów lokuje jednak na polskim rynku, a w przypadku Leny Lighting rynek krajowy odpowiada za mniejszą część ogólnej sprzedaży (około 49 proc.). Stąd wzrost łącznej sprzedaży pierwszej z tych spółek i spadek drugiej.

— Spodziewam się, w oparciu o bieżący portfel zamówień, że zarówno eksport, jak i sprzedaż krajowa w IV kwartale tego roku będą na porównywalnym poziomie do wyników z ostatniego kwartału zeszłego roku. Oznaczałoby to, że tegoroczne przychody z zagranicy będą niższe, niż rok wcześniej, jednak ponad 80 proc. naszej sprzedaży przypada na kraj, gdzie odnotowujemy wzrost. W efekcie możemy liczyć na kilkuprocentowe zwiększenie sprzedaży w 2018 r. — mówi Rafał Gawrylak, prezes ES-System.

Plan do weryfikacji

Różnica między oboma podmiotami polega również na tym, że Lena Lighting zwiększała w tym roku nakłady zarówno na wynagrodzenia, jak i inwestycje w park maszynowy. ES-System zweryfikował zaś swoje plany dotyczące nakładów inwestycyjnych (CAPEX).

— W poprzednich latach inwestowaliśmy po 9 mln zł rocznie. W tym do tej pory wydaliśmy 2,5 mln zł i ten poziom oceniamy jako wystarczający. W tym kwartale inwestycje będą już niewielkie. Cześć inwestycji planowanych pierwotnie na rok 2018 będzie przesunięta na kolejny. Opracowujemy plany na 2019 r. i zakładamy, że CAPEX będzie większy niż tegoroczny — deklaruje Rafał Gawrylak.

Prezes ES-System dodaje, że te technologie, w które firma zainwestowała w ciągu ostatnich trzech lat nadal należą do najnowocześniejszych dostępnych na rynku np. w zakresie montażu powierzchniowego, czy montażu podzespołów elektronicznych, czy obróbki metali i tworzyw sztucznych. Natomiast spółka chciałaby zainwestować w takie technologie, których dotychczas nie miała i jakich zakup zarząd rozważał już kilka miesięcy temu, jednak na rynku pojawiły się kolejne ich generacje i w te najnowsze będzie zainwestować. Chodzi m.in. o technologie dotyczące produkcji komponentów do nowych opraw oświetleniowych. Powszechnym problemem firm produkcyjnych są rosnące koszty prądu, jednak ES-System ocenia, że jest w dobrej sytuacji.

— Mamy kontrakt na energię elektryczną na lata 2018 i 2019 po stałej cenie, z początku tego roku. Ale koszty prądu nie są dla nas najistotniejsze, jak inna składowa kosztów, jaką są np. koszty wynagrodzeń — mówi Rafał Gawrylak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu