ES - System rozkręca eksport

ANP
opublikowano: 15-04-2009, 00:00

Meksyk, Bliski Wschód i Rosja

Meksyk, Bliski Wschód i Rosja

— zamówienia płyną.

Krakowska spółka kryzysu

nie widzi. I zbiera gotówkę

na przyszłe przejęcia.

Oświetleniowy ES-System ma powody do zadowolenia.

— Sprzedaż zagraniczna rośnie. Wartość zamówień eksportowych w euro jest wyższa o 15 proc. niż w tym samym okresie 2008 r. — informuje Bogusław Pilszczek, prezes spółki.

Docelowo w 2011 r. eksport ma sięgnąć 30 proc. obrotów, wobec 23 proc. w 2008 r. Prezes ma nadzieję, że uda się to wcześniej.

— Mamy już regularne zamówienia z Meksyku i Bliskiego Wschodu. Dobrze zapowiadają się również rynki rosyjski i ukraiński. Choć w Rosji nie dzieje się najlepiej, nasz stały partner radzi sobie dobrze. Ten rynek zaczyna się dla nas otwierać. Prowadzone są tam duże inwestycje, na których możemy skorzystać — mówi Bogusław Pilszczek.

ES-System dostarcza oświetlenie m.in. do rosyjskiego kompleksu magazynów Południowe Wrota. W pierwszej fazie wysyła tam 2000 systemów typu Cosmo za 70 tys. EUR. W maju ma ruszyć II faza projektu (12 tys. systemów Cosmo). Prezes widzi duże perspektywy również na Ukrainie, skąd płyną kolejne zamówienia.

— W krajowej branży sytuacja wygląda normalnie. U konkurencji panuje spokój lub umiarkowany optymizm. Jedyny problem związany z kryzysem to dłuższe procedury przy uzyskiwaniu finansowania np. ewentualnych akwizycji. Gdyby nie mówiło się, że mamy kryzys, to ja bym jego objawów nie zauważył — mówi prezes.

Dołoży starań, by firma poprawiła wyniki. W 2008 r. miała 14,3 mln zł zysku netto i 175,4 mln zł przychodów.

— Wyniki z I kwartału 2009 r. nie będą niespodzianką — obiecuje Bogusław Pilszczek.

Poda je 14 maja. Osiem dni później na walnym akcjonariusze zagłosują m.in. w sprawie podziału zysku za 2008 r.

— Nie planujemy rekomendować wypłaty dywidendy do 2010 r. Ubiegłoroczny zysk przeznaczymy na kapitał zapasowy. W tych czasach priorytetem jest zbieranie gotówki na przyszłe inwestycje i przejęcia — mówi prezes.

Zakupy przełożył na czas lepszej koniunktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ES - System rozkręca eksport