Estonii nie uda się przyjąć euro przed 2009 r.

(Tadeusz Stasiuk)
08-11-2006, 15:35

Estonii nie uda się przyjąć euro przed 2009 r., bo nie zdoła na tyle obniżyć inflacji, aby spełnić związane z tym kryteria.

Estonii nie uda się przyjąć euro przed 2009 r., bo nie zdoła na tyle obniżyć inflacji, aby spełnić związane z tym kryteria - ocenił w środę szef banku centralnego Estonii Andres Lipstok.

Bank podał w opublikowanym w środę raporcie, że jego prognozy inflacji są znacząco wyższe niż były w kwietniu, kiedy bank podał swój poprzedni raport.

Estonia już raz odłożyła w czasie termin wprowadzenia euro z 1 stycznia 2007 na początek 2008 r.

Już w sierpniu Ministerstwo Finansów Estonii oceniało, że nowy termin wprowadzenia euro przełożony na 1 stycznia 2008 jest teraz dużo bardziej trudny do osiągnięcia niż jeszcze wiosną tego roku.

Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać kryteria z Maastricht, czyli m.in. mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.

"Nasze dane pokazują, że w 2006, 2007 i 2008 r. niemożliwe jest spełnienie tego kryterium" - powiedział Lipstok.

"Zobaczymy jaką decyzję podejmie teraz rząd. Bardzo trudno podać realistyczną datę wprowadzenia euro" - dodał szef banku centralnego.

Bank centralny podwyższył swoje szacunki inflacji na 2006 r. do 4,4 proc. z 3,5 proc., a na przyszły rok do 4,5 proc. z 3,1 proc.

Wzrost gospodarczy w tym roku ma wynieść 11,8 proc., a w przyszłym 8,3 proc.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Estonii nie uda się przyjąć euro przed 2009 r.