ET oskarża Elektrim o próbę wyprowadzenia udziałów PTC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-10-2005, 15:28

Elektrim Telekomunikacja (ET) oskarża Elektrim o próbę wyprowadzenia 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) do spółki Grupy Polsat. ET złożyła pozew w sądzie przeciw działaniom Elektrimu oraz poinformowała o nich prokuraturę i Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (KPWiG).

Elektrim Telekomunikacja (ET) oskarża Elektrim o próbę wyprowadzenia 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) do spółki Grupy Polsat. ET złożyła pozew w sądzie przeciw działaniom Elektrimu oraz poinformowała o nich prokuraturę i Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (KPWiG).

Jak poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes ET Phillippe Houdouina, 31 stycznia 2005 roku Elektrim "rzekomo wniósł udziały PTC do spółki Mega Investment", za 1 mld zł. Zdaniem przedstawicieli ET, ta kwota jest niższa niż rzeczywista wartość udziałów PTC.

Do transakcji doszło przed lutowymi zmianami w księdze udziałów PTC w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), czyli w czasie, gdy 48 proc. udziałów - według zapisów w rejestrze - było własnością ET.

Pod koniec lutego Elektrim i Deutsche Telekom doprowadził do zmiany w radzie nadzorczej i zarządzie PTC, a następnie do zmiany w rejestrze sądowym, na skutek których stał się bezpośrednim właścicielem 48 proc. PTC. Lutową zmianę w KRS unieważnił pod koniec sierpnia br. sąd. 

Po przeniesieniu udziałów PTC - jak poinformowano na konferencji - Elektrim ustanowił zastaw na swoich udziałach w Mega Investement na rzecz spółki z Grupy Polsat - PAI Media. Według Houdouina, zastaw miał być zabezpieczeniem na pożyczkę udzieloną przez PAI Media na rzecz ZE PAK (akcje której miał wówczas Elektrim) w wysokości 90 mln euro.

"Wartość pożyczki nie jest adekwatna do wartości 48 procent udziałów PTC. Dodatkowo jeśli zostanie złożony wniosek o upadłość Elektrimu lub nie spłaci on pożyczki, PAI Media może przejąć Mega Investment za niewielkie pieniądze. Ma to umożliwić ukrycie tych udziałów PTC przed Elektrim Telekomunikacja i przed wierzycielami Elektrimu" - powiedział Houdouin.

Prawnik ET Wojciech Kozłowski zaznaczył podczas konferencji, że działania Elektrimu nie mają żadnej mocy prawnej, ponieważ nie był on właścicielem udziałów PTC. "To skutkuje tym, że zarówno Mega Investement, jak i PAI Media nie mogą stać się właścicielami 48 proc. udziałów w PTC" - zaznaczył Kozłowski.

Według niego, ET złożyła w sądzie powództwo o stwierdzeniu nieskuteczności transakcji Mega Investment i pożyczki PAK oraz o odszkodowanie od niektórych członków zarządu i rady nadzorczej Elektrimu. Dodatkowo ET poinformowała prokuraturę o podejrzeniu popełnieniu przez nich przestępstwa oraz zawiadomiła KPWiG o podejrzeniu naruszenia przez Elektrim obowiązków informacyjnych w związku z transakcją z Mega Investement.

"Informacja o transakcji nie została do tej pory podana do publicznej wiadomości, nie poinformowano o niej wierzycieli Elektrimu, ani też odpowiednich władz regulacyjnych" - powiedział Houdouin. Według niego, ET dowiedziało się o transakcji w ubiegłym tygodniu z rejestru zastawów.

W poniedziałek wieczorem Elektrim napisał w oświadczeniu, że "Elektrim Telekomunikacja poprzez bezprawne działania zmierza do wyłudzenia udziałów w PTC, grożąc upadłością Elektrimu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane