ET powiadomiła KPWiG o niejawnych transakcjach Elektrimu

Internet Securities
opublikowano: 17-10-2005, 14:56

Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. złożyła w poniedziałek zawiadomienie do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) w sprawie naruszenia obowiązków informacyjnych przez Elektrim SA, poinformowała spółka.

 Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. złożyła w poniedziałek zawiadomienie do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) w sprawie naruszenia obowiązków informacyjnych przez Elektrim SA, poinformowała spółka. Sprawa dotyczy podjęcia próby w styczniu tego roku przez Elektrim wniesienia spornych 48% udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej do nowego podmiotu – Mega Investment Sp. z o.o.

„Z informacji, jaką udało nam się pozyskać, wynika, że podjęta została przez Elektrim SA próba wyprowadzenia udziałów PTC do Mega Investments. Transakcja ta nie została ogłoszona. Elektrim rzekomo wniósł udziały PTC wyceniając je na 1 mld zł” – powiedział prezes Elektrimu Telekomunikacja Philippe Houdouin podczas konferencji prasowej.

Według ET, udziały w PTC zostały więc wniesione do spółki Mega, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka, w zamian za nowo utworzone udziały w Mega. Jednocześnie umowa została zmieniona w taki sposób, że przewiduje automatyczne umorzenie udziałów Elektrim w Mega, za ułamek ich wartości, w przypadku złożenia wniosku o upadłość Elektrimu.

„Elektrim jednocześnie ustanowił zastaw na wszystkich udziałach w Mega, na rzecz PAI Media, dawniej znanej jako Polsat Media” – dodał Houdouin.

Według niego, zastaw stanowi zabezpieczenie pożyczki w wysokości 90 mln euro udzielonej przez PAI Media na rzecz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ta transakcja ma umożliwić przejęcie Mega przez PAI Media w przypadku naruszenia przez Elektrim postanowień umowy zastawu. PAI Media miałoby w ten sposób uzyskać kontrolę nad 48% udziałów PTC.

Przedstawiciele ET o transakcji dowiedzieli się w ubiegłym tygodniu przez rejestr zastawów. Spółka złożyła już powództwa o stwierdzenie nieskuteczności transakcji związanej z Mega i PAK oraz zabezpieczenie na udziałach w PTC i PAK.

„Złożyliśmy powództwo o odszkodowanie przeciwko osobom zaangażowanym w te transakcje. Osoby te mogą odpowiadać do pełnej wartości udziałów PTC [48% – przyp. ISB], które szacujemy na 10 mld zł” – powiedział radca prawny spółki Wojciech Kozłowski.

Struktura udziałowców PTC przed zmianami w KRS w lutym tego roku wyglądała następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ET powiadomiła KPWiG o niejawnych transakcjach Elektrimu