Czytasz dzięki

eToll naliczy opłatę na drogach

KAP
opublikowano: 25-09-2020, 11:22

Resort finansów wybrał nazwę dla nowego systemu opłat. Będzie można zapłacić elektronicznie albo kupić bilet papierowy.

eToll – tak będzie nazywał się nowy system poboru opłat za przejazd ciężarówek i pojazdów osobowych, który ruszyć ma w przyszłoroczne wakacje. Użytkownicy będą mogli kupić urządzenie OBU, zainstalować lokalny system lokalizacyjny albo aplikację w smartfonie.

Ministerstwo Finansów
Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów fot. WM, Puls Biznesu

- Pobór będzie cyfrowy, ale każdy kierowca będzie mógł kupić także bilet autostradowy – mówi Tadeusz Kościński, minister finansów.

Przedstawiciele resortu twierdzą, że od papierowych winiet, które obowiązywały przed laty będzie różnił się tym, że będzie ważny na określony odcinek trasy i ważny 48 h, a winiety nie określały trasy. Kierowcy będą mogli kupić bilet np. na stacjach paliw. Resort pracuje jeszcze nad nowym systemem kar za nieopłacenie drogowych danin.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej twierdzi, że nowy system będzie działał na odcinkach dróg zarządzanych przez skarb państwa, ale fakultatywnie może być także stosowany na odcinkach koncesyjnych. W resorcie finansów jest przygotowywany projekt ustawy, który umożliwi autostradowym koncesjonariuszom dobrowolne włączenie się w eToll.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane