Etyka zawsze na pierwszym miejscu

  • Materiał partnera
opublikowano: 09-03-2021, 21:05
Komentarz Partnera
Etyka zawsze na pierwszym miejscu
Cezary Żelaźnicki
partner w PwC zarządzający kancelarią PwC Legal
Etyka zawsze na pierwszym miejscu

Ostatni rok to dla wszystkich przedsiębiorstw czas niespotykanych nigdy wcześniej wyzwań. A jednocześnie test na zarządzanie kryzysowe, odporność na ryzyka, umiejętność dostosowania się do zmienionych warunków, współpracę czy wreszcie efektywność i adekwatność dotychczasowych procedur. W każdym z tych obszarów wspólnym mianownikiem pozostaje etyka. Uczciwość w biznesie nigdy nie traci ważności ani nie schodzi na drugi plan. Jest fundamentem funkcjonowania każdej dojrzałej i zdrowej organizacji, wartością docenianą przez wszystkich interesariuszy — klientów, pracowników, kontrahentów oraz inwestorów.

Etyka jest także jednym z kluczowych elementów ukrytych w coraz bardziej popularnym skrócie ESG (ang. Environment, Social, Governance), który określa wszelkie działania związane z tematami środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. W ujęciu ESG rozwój firm został opatrzony bardzo istotnym przymiotnikiem „zrównoważony”. Coraz częściej bowiem wspomniani wyżej interesariusze, oprócz patrzenia jedynie na finanse firm, interesują się także wskaźnikami pozafinansowymi. To nowe poszerzone pojęcie wartości pokazuje dłuższą perspektywę rozwoju danej organizacji, uwzględnia szeroki kontekst, w jakim funkcjonuje cały biznes.

Aspekty etyczne w czasie pandemii nabrały jeszcze większego znaczenia. Ochrona miejsc pracy, zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, szeroka współpraca w celu minimalizowania skutków COVID-19 oraz niesienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebowali i potrzebują. W ostatnich miesiącach wszyscy mogli zobaczyć, że biznesowa empatia jest nie tylko hasłem, lecz realnym działaniem.

Laureaci siódmej edycji Etycznej Firmy bardzo dobrze pokazują, co w praktyce oznacza bycie etycznym. Umiejętność konkurowania na wymagającym rynku, ale na równych dla wszystkich zasadach i przy zachowaniu wrażliwości na kwestie społeczne, zasługuje na laury. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym firmom.

Cezary Żelaźnicki
Cezary Żelaźnicki
partner w PwC zarządzający kancelarią PwC Legal
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane