EUR/PLN będzie się stabilizować

  • PAP
opublikowano: 07-02-2020, 16:24

Kurs EUR/PLN może poruszać się w przedziale 4,26-4,30 w najbliższym czasie, być może nawet bliżej górnego poziomu – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego rentowności SPW mogą zniżkować, choć wiele zależy od informacji na temat koronawirusa.

„Przedwczorajsze umocnienie się złotego wobec euro nie miało pokrycia w podobnym zachowaniu na innych walutach regionu CEE – koronie, forincie czy leju. Możliwe, że o takim zachowaniu przesądziły jakieś pojedyncze duże zlecenia, które po wczorajszym i dzisiejszym ruchu w górę pary, pokazały, że nie doprowadziły do trwalszej poprawy sentymentu wobec złotego” - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

W jego ocenie kurs EUR/PLN powinien w najbliższym czasie poruszać się w przedziale 4,26-4,30, być może nawet bliżej górnego ograniczenia tych widełek.

W Stanach Zjednoczonych zostały opublikowane styczniowe dane z rynku pracy - liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła o 225 tys. wobec oczekiwanych 165 tys., a wynagrodzenia godzinowe wzrosły w styczniu o 3,1 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm wobec konsensusu 3,0 proc. i 0,3 proc.

EUR/USD spadł z 1,097 do 1,095 w ciągu pół godziny po publikacji odczytów z amerykańskiego rynku pracy.

„Choć dane z amerykańskiego rynku pracy były rzeczywiście dobre, to wielu inwestorów obawia się, że perspektywy tamtejszej gospodarki w dalszej części roku nie są już tak dobre. W związku z tym, sądzę, że EUR/USD będzie oscylować wokół poziomu 1,10 w najbliższym czasie” – wyjaśnił ekspert banku.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do spadków rentowności na całej długości krzywej w porównaniu z czwartkowym zamknięciem – najsilniejsze miały miejsce na środku i długim końcu krzywej.

„Możemy spodziewać się dużej zmienności rentowności polskiego długu skarbowego w najbliższych dniach. Wiele zależeć będzie od nowych doniesień medialnych, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa” - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

W jego ocenie, inwestorzy zastanawiają się nad implikacjami epidemii w Chinach na światową gospodarkę – istnieją uzasadnione obawy, że zakłócenie łańcucha dostaw, wynikające z przestojów chińskich fabryk, będzie mieć wpływ również na inne regiony.

„Rentowności polskich SPW mogą pójść lekko w dół” – wskazał Jakub Rybacki.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,599 proc., a niemieckich -0,391 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu