EUR/PLN może próbować przebić poziom 4,64

  • PAP
opublikowano: 18-03-2021, 18:04

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może próbować przebić ubiegłoroczne szczyty w okolicy 4,64 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz. Dodał, że krajowy dług w niewielkim stopniu zareagował na czwartkowe wzrosty rentowności na rynkach bazowych i w najbliższych dniach może nadrobić te zaległości.

Adobe Stock

"We czwartek złoty wyraźnie traci na wartości. EUR/PLN wyznaczył nowe tegoroczne maksimum na 4,6280, a do pandemicznych szczytów z końca grudnia ubiegłego roku brakuje ok. 2 gr. Idziemy w kierunku 4,64 i trzeba przyznać, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na rynku, że możemy ten poziom przekroczyć" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Ekonomista zauważył, że na przestrzeni ostatnich 7 dni złoty tracił na wartości mocniej od innym walut krajów rozwijających się, przy czym różnica między nimi była niewielka.

"Osłabiają się niemal wszystkie waluty Europy Środkowej i Wschodniej, co pozwala sądzić, że jest to trend globalny. To, co może w niewielkim stopniu powodować, że złoty traci nieco mocniej, jest sytuacja pandemiczna. Z drugiej strony waluta czeska, gdzie sytuacja jest nawet gorsza niż u nas, traci mniej. O tym może decydować kolejny czynnik, czyli inne podejście banku centralnego. Tam zapowiedziano, że w tym roku możliwe są podwyżki stóp" - ocenił.

Pod koniec czwartkowych notowań EUR/PLN rósł o 0,6 proc. do 4,6237. W ciągu dnia kurs znalazł na 4,6280, czyli najwyższym poziomie od końca października 2020r. Uwzględniając śróddzienne wahania z końca grudnia do wieloletnich szczytów brakuje 2,2 gr.

USD/PLN rósł o 1 proc. do 3,8795. Z kolei EUR/USD zniżkował o 0,5 proc. do 1,1918, po tym jak pod koniec środowych notowań poszybował w górę o blisko 1 cent do 1,20/EUR.

RYNEK DŁUGU

Mateusz Sutowicz zwrócił uwagę, że rentowności krajowych SPW poszły w górę o kilka pb na długim końcu krzywej, przy czym większość tego ruchu dokonała się dopiero w drugiej części dnia.

"Na krajowym rynku długu traderzy skarżą się na brak płynności i jednocześnie niską zmienność. Widać, że nie uczestniczymy zbytnio we wzrostach rentowności na rynkach bazowych, które mają miejsce po środowym posiedzeniu Fed. Co ciekawe, różnica między dochodowością krajowych 10-latek, a treasuries znalazła się we czwartek na rekordowym poziomie ok. 20 pb." - powiedział.

"Oznacza to, że nie ma żadnej premii za ryzyko za inwestowanie w krajowy dług. Takie sytuacje zdarzały się wcześniej, ale w nieco mniejszej skali, a rynek niemal natychmiast dostosowywał się np. wzrostem rentowności. Trudno znaleźć jednoznaczne uzasadnienie dla takiej anomalii. Z jakichś powodów w czwartek zostajemy jednak w tyle za rynkami bazowymi, spodziewam się jednak, że w najbliższym czasie nadgonimy, a rentowności 10-latek pójdą w górę" - ocenił.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,733 proc. (+9,2 pb), a niemieckich -0,262 proc. (+3,1 pb).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane