Eureko nie sprzedaje jeszcze PTE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 14-02-2000, 00:00

Eureko nie sprzedaje jeszcze PTE

Eureko, holenderski holding ubezpieczeniowy, nie podjęło dotychczas żadnej decyzji w sprawie sprzedaży 45 proc. udziałów, jakie posiada w PTE BIG Banku Gdańskiego. Ma na to już tylko trzy miesiące.

Przedstawiciele Eureko muszą postanowić, co zrobić z 45-proc. udziałem firmy w PTE BIG Banku Gdańskiego, zarządzającym OFE Ego. Mają dwa wyjścia: mogą sprzedać akcje w całości jednemu podmiotowi (na przykład drugiemu akcjonariuszowi PTE, czyli BIG Bankowi Gdańskiemu), mogą też zaoferować tylko 25 proc. akcji i stać się mniejszościowym udziałowcem. Prawo nie zezwala bowiem na bycie większościowym akcjonariuszem dwóch towarzystw emerytalnych. Tymczasem Eureko ma także 20 proc. udziałów w PZU, a do jego grupy należy PTE PZU Złota Jesień.

Mamy czas

Lorrie Morgan, rzecznik Eureko, powiedziała, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Nadal trwają negocjacje. Jej zdaniem, holenderski holding ubezpieczeniowy ma jeszcze sporo czasu. Pozostało go już jednak niewiele — zaledwie do maja (po zakupie akcji PZU Eureko miało ustawowo pół roku na podjęcie decyzji).

Pieniądze na PZU

Jeżeli Eureko zdecydowałoby się na odkupienie10 proc. akcji PZU od BIG Banku Gdańskiego, będą potrzebne mu pieniądze. Te zaś może zdobyć dzięki sprzedaży akcji PTE BIG BG. Zainteresowanych transakcją jest wielu. Akcje PTE BIG BG może przejąć drugi udziałowiec — BIG Bank Gdański. Jeżeli rzeczywiście zostanie on przejęty przez Deutsche Bank, możliwe jest połączenie OFE Ego (290 tys. klientów) z OFE Allianz (ponad 200 tys.). Jest to o tyle prawdopodobne, że Deutsche Bank posiada 9,3 proc. udziałów w Allianzie, właścicielu PTE Allianz. Z kolei Allianz ma 5 proc. akcji DB.

Fuzja OFE Ego i OFE PZU Złota Jesień wydaje się mniej atrakcyjna. Fundusz PZU, który ma ponad 1,9 mln klientów, nie potrzebuje dodatkowych 290 tys. klientów Ego. Ewentualna fuzja nie zagwarantowałaby także wysunięcia się OFE PZU na pozycję lidera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eureko nie sprzedaje jeszcze PTE