Eureko: Przesunięcie debiutu PZU wymusza renegocjację ugody

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 18:01

Przesunięcie terminu giełdowego debiutu PZU oznaczałoby renegocjację ugody z Eureko w sprawie PZU, uzgodnionej w grudniu 2004 roku - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Eureko, Lorrie Morgan, odnosząc się do propozycji złożonej przez ministra skarbu.

Przesunięcie terminu giełdowego debiutu PZU oznaczałoby renegocjację ugody z Eureko w sprawie PZU, uzgodnionej w grudniu 2004 roku - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Eureko, Lorrie Morgan, odnosząc się do propozycji złożonej przez ministra skarbu.

    "To oznaczałoby renegocjację ugody. Nie widzimy w chwili obecnej powodów do renegocjacji. Zawsze istnieje jednak możliwość rozmowy" - powiedziała Morgan.

    Minister Skarbu Jacek Socha poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że istnieje możliwość jeszcze jednej rundy negocjacji ugody z Eureko w sprawie PZU; resort skarbu zaproponował firmie przesunięcie terminu giełdowego debiutu PZU z czerwca 2005 r. na drugą połowę 2005 roku.

    Czerwcowy termin wprowadzenia akcji PZU na giełdę został określony w wynegocjowanej w grudniu 2004 roku propozycji ugody z Eureko. Ugoda nie została dotychczas podpisana.

    W Sejmie trwają prace komisji śledczej powołanej do zbadania prywatyzacji PZU. W środę komisja zapoznała się z informacjami ministra skarbu na temat arbitrażu, jaki od września 2004 roku toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie z powództwa Eureko przeciw Polsce. Zarejestrowane w Holandii Eureko, które ma prawie 32 proc. akcji PZU, zarzuca Polsce nierespektowanie polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Zawarcie ugody z Eureko mogłoby zakończyć arbitraż przed wydaniem wyroku.

    Ponadto sejmowa komisja skarbu państwa zajmuje się dwoma projektami uchwał. Pierwsza wzywa rząd do niezawierania ugody z Eureko. Drugi projekt wzywa rząd do zawieszenia arbitrażu.

    Eureko wraz z BIG Bankiem Gdańskim (obecnie Bank Millennium) kupiło w 1999 roku 30 proc. akcji PZU. Obecnie, po odkupieniu części akcji pracowniczych oraz 10 proc. akcji należących do Banku Millennium, Eureko posiada prawie 32 proc. akcji PZU. Na mocy grudniowego porozumienia Eureko miałoby kupić od SkarbuPaństwa 5 proc. akcji w ofercie publicznej, a maksymalnie mogłoby posiadać 40 proc. akcji PZU.

    Jednocześnie w PZU pojawiłby się nowy inwestor: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. EBOR ma kupić 5 proc. akcji PZU za cenę, po jakiej akcje będą oferowane w ofercie publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane