Eureko szuka drogi wyjścia z PZU

Łukasz Świerżewski
20-02-2003, 00:00

W grudniu Eureko przekazało polskiemu rządowi list, w którym wyraża gotowość wyjścia z inwestycji w PZU — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Równolegle holding szuka kupca na udziały w polskim towarzystwie. Eureko kategorycznie temu zaprzecza.

Paneuropejski holding Eureko, który sam posiada 20 proc. akcji PZU, a wraz z powiązanym z nim Bankiem Millennium — 30 proc., szuka sposobu wycofania się z tej inwestycji.

— W grudniu Eureko przesłało polskiemu rządowi list. Proponuje w nim, że skoro strony nie mogą się porozumieć, to niech wypracują scieżkę wyjścia holdingu z tej inwestycji — twierdzi nasz informator.

— Eureko nie wypowiada się na temat swojej prywatnej korespondencji z polskim rządem ani żadną inną instytucją — ucina Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko.

Zastrzegła, że holding nie zamierza wycofywać się z inwestycji w PZU.

Eureko oficjalnie twierdzi, że jest długoterminowym, strategicznym inwestorem i w celu uzyskania możliwości objęcia dalszych akcji spółki rozpoczął nawet procedurę arbitrażu międzynarodowego.

— Eureko nie jest zainteresowane opuszczaniem PZU czy Polski. My po prostu chcemy, by polski rząd wypełnił już zawarte umowy i zrealizował publiczną ofertę akcji PZU — twierdzi Ernst Jansen, wiceprezes Eureko.

Ustaliliśmy jednak, że Eureko równocześnie na własną rękę szuka kupca na akcje PZU. Według naszych informatorów, Eureko chciałoby uzyskać podobną kwotę do zainwestowanej w chwili kupna akcji w listopadzie 1999 r. Wtedy holding zapłacił 2 mld zł. Teraz wymieniana jest kwota 600 mln EUR (2,5 mld zł).

— Holendrzy zdają sobie sprawę, że uzyskanie takiej ceny będzie trudne. Płyną sygnały, że zadowoliliby się nawet 400 mln EUR — twierdzi bankier inwestycyjny.

Od czasu kupna przez Eureko walorów PZU ceny akcji ubezpieczycieli bardzo spadły. W listopadzie 1999 r. akcje Allianzu kosztowały 304 EUR, AXA — 33 EUR, a Zurichu — 715 CHF. Teraz są wyceniane na odpowiednio: 75 EUR, 12 EUR i 125 CHF.

Ze strony rządowej uzyskaliśmy sygnały, że resort skarbu przychylnie odnosi się do koncepcji wycofania się Eureko z PZU.

Nie jest tajemnicą, że Eureko coraz boleśniej uwiera sprawa PZU.

„Sytuacja na rynkach kapitałowych zwiększa niepewność co do zapowiedzi władz Eureko dotyczących podwyższenia kapitału, co z kolei może mieć decydujące znaczenie przy zakupie większościowego pakietu akcji PZU. Niekorzystna atmosfera w związku z PZU może spowodować pogorszenie wizerunku Eureko wśród inwestorów” — czytamy w raporcie Standard & Poor’s na temat Eureko.

Dla Eureko najkorzystniejsze byłoby więc, gdyby to resort skarbu zaproponował mu ścieżkę wyjścia. Wymieniane są co najmniej trzy możliwości: znalezienie przez rząd inwestora branżowego, który odkupi akcje od Eureko, objęcie tych walorów przez PKO BP czy wreszcie pomoc w transakcji Kulczyk Holding, większościowego akcjonariusza Warty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Eureko szuka drogi wyjścia z PZU