EURO 2012 napędza koniunkturę

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 20-10-2009, 08:33

Prawie 50 gmin zabiega o status baz treningowych na EURO 2012. Za niecały rok uzyska go tylko 16 spośród nich.

Zobacz więcej

Projekt Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie


Samorządy zamierzają wydać na budowę obiektów sportowych blisko miliard złotych

Czasu jest niedużo. Centra pobytowe dla uczestników piłkarskich mistrostw Europy muszą być wybrane najpóźniej w połowie przyszłego roku. W samorządach trwają więc gorączkowe prace przy budowie boisk treningowych, stadionów, hoteli i centrów odnowy.

To jednak zaledwie część zaplanowanych inwestycji. W niektórych miejscowościach dodatkowo powstaną również aquaparki, hale widowiskowe i kompleksy sportowo-rekreacyjne.

W ciągu najbliższych trzech lat co najmniej kilkanaście polskich gmin zamieni się w wielki plac budowy. Zakładając, że każda z nich wyda kilkadziesiąt milionów złotych łączna kwota wszystkich inwestycji może wynieść nawet miliard złotych!

Najwięcej kandydatur zgłosiły samorządy Mazowsza i Dolnego Śląska. Wśród pozostałych pretendentów są gminy śląskie, pomorskie i małopolskie. Na liście są też samorządy z Wielkopolski, rejonu Łodzi, Opolszczyzny, Podkarpacia i po jednej z Warmi i Mazur.

O co konkretnie się ubiegają? Aby uzyskać status centrum pobytowego dla drużyn piłkarskich uczestniczących w EURO 2012, gmina powinna dysponować pięcio- lub czterogwiazdkowym hotelem wraz z zapleczem odnowy biologicznej. Kolejny warunek to trzy oświetlone, pełnowymiarowe boiska treningowe, w tym jedno ze sztuczną murawą położone o 20 minut jazdy od hotelu. Ponadto jazda autokarem od najbliższego lotniska nie powinna trwać dłużej niż godzinę.
Odważny Sulejówek

Więcej we wtorkowym PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / EURO 2012 napędza koniunkturę