Euro ciągle traci siły

Mariusz Potaczała
04-09-2000, 00:00

Euro ciągle traci siły

Zgodnie z oczekiwaniami TMS, miniony tydzień nie był udany dla waluty europejskiej. Z poziomu EUR/USD 0,9030, przy którym euro było kwotowane w poniedziałek, waluta europejska traciła na wartości, aby w czwartek osiągnąć historyczne minimum na poziomie 0,8837.

GŁÓWNĄ przyczyną deprecjacji euro była decyzja o podniesieniu stóp procentowych przez ECB. Rezygnacja z agresywnego zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżka stóp tylko o 25 punktów była już od wielu dni zdyskontowana przez rynek. Inflacja w państwach „11” ma w znacznej mierze charakter podażowy, dlatego jest trudna do opanowania za pomocą instrumentów dostępnych dla banku centralnego.

TYMCZASEM wskaźniki wyprzedzające koniunkturę unaoczniają już od kilku miesięcy, że dynamika wzrostu gospodarczego w trwającym cyklu osiągnęła szczyt w połowie roku.

DWA dni pod rząd euro ustanawiało kolejne minima w relacji do jena. W środę kurs spadł do EUR/JPY 94,00. Spowodowało to dużą nerwowość wśród uczestników rynku. Pogłoski o wspólnej interwencji w obronie euro, przez BOJ i FED tylko na chwilę umocniły kurs EUR/USD w połowie tygodnia. Jak się później okazało, były to tylko komercyjne zlecenie kupna EUR/JPY na kwotę 1 mld euro.

NA POCZĄTKU bieżącego tygodnia aktywność na międzynarodowym rynku finansowym będzie niższa. W Stanach Zjednoczonych obchodzone jest w poniedziałek święto pracy. Publikacje gospodarcze zaplanowane na następne dni tygodnia mają także niewielkie znaczenie.

W NAJBLIŻSZYCH 2 tygodniach spodziewamy się dalszych spadków kursu euro wobec dolara. TMS uważa, ze kurs EUR/USD osiągnie docelowo poziom 0,87 i dopiero tutaj będzie zauważalne większe zainteresowanie walutą europejską. Na razie sugerujemy, by wykorzystywać każdą korektę wzrostową do sprzedaży waluty europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro ciągle traci siły