Euro mocne, dolar zagrożony

Marek Wołos
opublikowano: 24-11-2006, 00:00

Rekordy notowań EUR/USD nie doprowadziły wczoraj do głębszego spadku kursu USD/PLN. Przy silnym wzroście euro na rynku międzynarodowym w pobliże psychologicznej bariery 1,30 USD złoty zaliczył lekki spadek. Kurs wspólnej waluty zwyżkował do 3,8250 zł, podczas gdy amerykańskiej ustabilizował się w przedziale 2,94-2,95 zł.

Podobny nastrój panował na rynkach walutowych sąsiadów. Niewielką korektę wzrostową dało się zauważyć w notowaniach EUR/HUF. Osłabły korony: czeska i słowacka. To rezultat topniejących nadziei na podwyżki stóp procentowych w obu krajach. Dodatkowo wskaźnik Ifo, prezentujący nastroje w niemieckim biznesie, okazał się wyższy niż oczekiwano. Przełożyło się to na bazowe rynki obligacji, wpłynęło na polskie papiery skarbowe i zachęciło do sprzedaży złotego.

Wczorajszy ruch polskiej waluty potraktować należy jako drobną korektę. Kilku większych inwestorów zdecydowało się na realizację zysków i zamykanie pozycji w złotych pod wpływem informacji makroekonomicznych z Europy, USA i sytuacji na rynkach wschodzących. Z technicznego punktu widzenia dopiero trwałe przebicie przez euro poziomu 3,8250 zł może doprowadzić do przełamania trendu spadkowego kursu EUR/PLN. Ważnym poziomem dla dolara jest 2,97 zł i dopiero po jego przełamaniu można oczekiwać większego osłabienia złotego.

Mimo wczorajszego Święta Dziękczynienia w USA na rynku międzynarodowym doszło do dużej obniżki notowań dolara wobec euro. Do godz. 14.00 wspólna waluta kilka razy testowała kluczowy poziom oporu 1,2970 USD, ale go nie przełamała. Przed zbliżającym się końcem roku duża część banków i funduszy decyduje się na dalszą dywersyfikację ryzyka walutowego i zmniejszenie zaangażowania w walucie amerykańskiej. Informacje o pogarszającej się kondycji gospodarki USA pogłębiają wyprzedaż dolara.

Niewykluczone, że do końca roku euro na stałe pokona barierę 1,30 USD. Krótkoterminowi gracze mogą obecne poziomy cen wykorzystać do sprzedaży wspólnej waluty, licząc na korekcyjny spadek EUR/USD na najbliższych sesjach. Większych zmian na rynkach finansowych spodziewamy się w przyszłym tygodniu, kiedy pojawi się nowa seria danych makroekonomicznych z USA i tamtejsi inwestorzy powrócą po weekendzie.

Marek WoŁos

Dom Maklerski TMS Brokers

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane