Euro mocniejsze do dolara dzięki przemówieniu Blaira

ZASTAL SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 2001-11-23 16:30

NOWY JORK (Reuters) - Euro umacniało się w piątek wobec dolara, ponieważ przemówienie wygłoszone przez brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira rynek odczytał jako sygnał, że Wielka Brytania coraz bardziej skłania się ku przystąpieniu do strefy euro.

"Za każdym razem, gdy tak duża gospodarka sygnalizuje chęć wstąpienia do strefy euro, jest to czynnik pozytywnie wpływający na kurs wspólnej waluty" - powiedział Tim Mazanec, dyrektor Inestors Bank and Trust Company z Bostonu.

Euro umocniło się także dzięki opublikowanym w piątek danym makroekonomicznym. Wzrost gospodarczy Francji wyniósł w trzecim kwartale 0,5 procent licząc kwartał do kwartału i był wyższy niż w drugim kwartale.

Z danych przedstawionych przez sześć niemieckich landów wynika z kolei, że inflacja w Niemczech spadła w listopadzie do poziomu najniższego od 18 miesięcy i znalazła się poniżej poziomu założonego przez Europejski Bank Centralny (ECB).

O godzinie 16.21 euro wyceniano na 87,90 centa, czyli o 0,15 procent wiecej niż w czwartek. Wcześniej kurs wspólnej waluty oscylował wokół 88 centów.

Obroty były cały czas niewielkie, bo znaczna część inwestorów nie wróciła do pracy po czwartkowym Święcie Dziękczynienia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, [email protected]))