Euro mocniejsze do dolara po spadkach na Wall Street

ISB
08-02-2002, 09:16

LONDYN (Reuters) - Na początku piątkowych notowań w Europie kurs euro umocnił się wobec dolara.

Kurs europejskiej waluty wzrósł powyżej 87 centów, ponieważ indeksy w USA spadły w czwartek piątą sesję z rzędu. Amerykańscy inwestorzy coraz bardziej niepokoją się o tempo ożywienia największej gospodarki świata.

Wbrew oczekiwaniom części analityków rada Banku Japonii nie zdecydowała się w piątek na dalsze poluzowanie polityki monetarnej.

Obserwatorzy rynku spodziewali się, że przy stopach procentowych w okolicach zera bank centralny zdecyduje się zwiększenie zakupów obligacji rządowych, czego skutkiem byłaby wyższa podaż pieniądza, a nawet wyznaczy cel inflacyjny.

Dotychczasowa ekspansywna polityka japońskiego banku centralnego nie przynosi wyraźnych efektów, ponieważ banki obciążone niespłaconymi długami nie chcą udzielać kredytów.

W styczniu wartość udzielanych kredytów spadła 49 miesiąc z rzędu, a podaż pieniądza zdołała tylko nieznacznie wzrosnąć.

O godzinie 9.15 euro kosztowało 87,36 centa. Za dolara płacono 133,63.

Inwestorzy będą czekać na grudniowe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, które pozwolą lepiej ocenić kondycję największej europejskiej gospodarki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro mocniejsze do dolara po spadkach na Wall Street