Euro osłabło względem dolara

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
20-02-2014, 15:09

Rozczarowujące, wstępne odczyty indeksów PMI z krajów europejskich przełożyły się na osłabienie wspólnej waluty względem dolara amerykańskiego.

Z tego powodu obserwujemy dzisiaj nadal słaby sentyment na złotówce, pary z rodzimą walutą w crossie kontynuują ruch w górę.

USD/PLN

Notowania USD/PLN po wczorajszej lokalnej korekcie w godzinach wieczornych, dzisiaj od rana kontynuują ruch w górę. Struktura tego ruchu wskazuje, że obecnie budujemy drugą falę wzrostową w ramach tej sekwencji. Pomimo tego, że wzrosty te mają zdecydowanie większy zasięg niż wszelkie próby odbicia oglądane na przestrzeni ostatnich tygodni, to nadal obecne odbicie wygląda jedynie na korektę spadków z tego miesiąca. Modelowy zasięg korekty wyznaczają zgęszczenia zniesień wspomnianej sekwencji spadkowej (3,0660 – 3,0835). Warto zwrócić uwagę, że obecnie odbicie dotarło do poziomu, w którym obie fale wzrostowe w ramach niego są równe. Na tym poziomie fala w górę na tej parze wyhamowała.

Po zakończeniu korekty oczekiwałabym zejścia poniżej obronionej we wtorek linii trendu, a następnie pokonanie zeszłorocznych minimów na poziomie 2,9866, co byłoby sygnałem dużo większego umocnienia złotówki do dolara w perspektywie najbliższych tygodni.

GBP/PLN

Na notowaniach GBP/PLN również obserwujemy dzisiaj drugą nogę fali wzrostowej, która zbudowała się po obronie średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Odbicie to jest moim zdaniem falą C w korekcie ABC z genezą 6 lutego, kiedy to kurs GBP/PLN także pozytywnie przetestował wspomnianą linię trendu. Minimalny zasięg tej korekty został już dzisiaj osiągnięty (poziom 5,0812). Maksymalny wyznacza poziom 61,8% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą 31 stycznia (5,1250).

Z kolei sforsowanie wspomnianej linii trendu (aktualnie poziom 5,0290) zmieniłoby średnioterminowy obraz tej pary na spadkowy i oznaczałoby dalsze spadki przynajmniej do okolic 4,90.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Euro osłabło względem dolara