Euro ponownie zwyżkuje

Mariusz Potaczała
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Euro ponownie zwyżkuje

Zgodnie z przewidywaniami, w ubiegłym tygodniu tempo aprecjacji złotego spadło i nie byliśmy w stanie pokonać bariery –5,0 proc. odchylenia od parytetu centralnego. W czwartek złoty osłabił się nawet poniżej 4,5 proc.

JESZCZE na początku tygodnia złoty umacniał się testując 5,0 proc. odchylenia, za sprawą wypowiedzi członka RPP, że w przewalutowanie płatności za PKO nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W piątek złoty osłabił się i przez chwilę notowany był nawet poniżej 4,0 proc. odchylenia, głównie za sprawą gorszych wyników w obrocie bieżącym. W nadchodzącym tygodniu złoty powinien utrzymywać się pomiędzy 4,0 proc., a 4,5 proc. odchylenia od parytetu.

ROZPOCZĘTE jeszcze w piątek 18.06 interwencje dokonywane przez Bank of Japan i ECB trwały do poniedziałku, kiedy to BOJ i ECB wspólnie przeciwdziałały umocnieniu jena. Waluta europejska osłabiła się z tego powodu do poziomu 1,0310 i przez cały tydzień pozostawała pomiędzy 1,0270 a 1,0360 USD/EUR. W środę dolar umocnił się w stosunku do walut europejskich, osiągając nie notowane od dłuższego czasu poziomy. W stosunku do funta szterlinga osiągnął on najwyższą wartość od sierpnia 1997, a do franka szwajcarskiego od sierpnia 1991. Powodem osłabienia funta były spekulacje co do możliwości kolejnego obniżenia stóp procentowych przez Bank of England, a z drugiej strony zacieśnienia polityki monetarnej przez FED.

NA FRANKA szwajcarskiego negatywnie wpłynęła przedłużająca się słaba kondycja waluty europejskiej i realizacja zleceń stop-loss. Euro również straciło tego dnia, osiągając 1,0270 USD/EUR. W nadchodzącym tygodniu możemy testować poziom 1,0550 i jeżeli go przebijemy, to zobaczymy umocnienie do 1,0800, w przeciwnym wypadku — ruch w kierunku parytetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro ponownie zwyżkuje