Euro umacnia się wobec dolara

DI, PAP
14-10-2011, 10:33

Euro umacnia się w piątek wobec dolara przed weekendowym spotkaniem ministrów finansów grupy G20.

Na piątek i sobotę zaplanowano spotkanie ministrów finansów grupy G20 w Paryżu, na którym dyskutowane będą możliwe plany zaradcze wobec kryzysu zadłużenia w Europie. Paryskie spotkanie będzie ostatnią okazją ministrów finansów krajów G20 na konsultację przed zaplanowanym na 3 listopada szczytem G20 w Cannes, na którym - jak zapewnił wcześniej w tym tygodniu prezydent Francji Nicolas Sarkozy - ogłoszony zostanie plan ratowania strefy euro.

Największe gospodarki wschodzące, takie jak Chiny i Brazylia, pracują nad opracowaniem sposobów, w jaki mogłaby zostać zwiększona efektywność i siła finansowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co miałoby zwiększyć jego skuteczność w przeciwdziałaniu europejskiemu kryzysowi zadłużenia – napisał w czwartek The Financial Times, powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Rozważane jest stworzenie specjalnego funduszu zarządzanego przez MFW, którego zadaniem byłaby pomoc krajom znajdującym się w tarapatach lub też pożyczenie MFW dodatkowych pieniędzy poprzez zakup stworzonych w tym celu obligacji.

"Na rynku panują obawy o pozycję fiskalną krajów europejskich. Użycie MFW, przy pomocy pieniędzy gospodarek wschodzących, do pomocy strefie euro byłoby dużym wsparciem dla zaufania inwestorów” – powiedział Grant Turley, analityk rynku walut w Australia & New Zealand Banking Group.

Po godzinie 10.10 za jedno euro płacono 1,3773 dolara lub 1,2371 franka, lub 106,00 jenów.

Za jednego dolara płacono 0,8982 franka lub 76,93 jenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Euro umacnia się wobec dolara