Euro znowu będzie tanieć

Mariusz Potaczała
opublikowano: 07-08-2000, 00:00

Euro znowu będzie tanieć

Pierwsza połowa minionego tygodnia przyniosła korektę kursu euro w okolice EUR/USD 0,9280. W kolejnych dniach euro traciło na wartości dwukrotnie testując kluczowy punkt wsparcia na poziomie EUR/USD 0,9190/00, który ostatecznie został przebity. Z technicznego punktu widzenia był to ostatni poziom Fibonacciego, a jego przekroczenie otworzyło drogę w okolice dotychczasowych historycznych minimów EUR/USD. W czwartek za euro płacono 89,50 centów.

Pierwsza fala wyprzedaży euro rozpoczęła się po zrewidowaniu w górę prognoz wzrostu gospodarczego w USA w ubiegły piątek. Spadki kursu EUR/USD zostały dodatkowo pogłębione na skutek wysokiej aktywności spekulantów na EUR/JPY.

DODATKOWYM czynnikiem wzrostu wartości dolara były komentarze po publikacji wyników amerykańskich ankiet NAPM oraz zamówień w przemyśle, które wskazują na wzrost nakładów kapitałowych. W czerwcu wysoką dynamikę wykazał wskaźnik sprzedaży nowych domów w USA, będący wiarygodnym barometrem przyszłych tendencji popytu konsumpcyjnego. Przewidywane zwiększenie popytu oznacza groźbę narastania presji inflacyjnych w gospodarce.

Na piątkowej sesji amerykańskiej euro zdołało korekcyjnie odrobić stratę, osiągając poziom EUR/USD 0,9070. Spowodowane to było doniesieniami z amerykańskiego rynku pracy za lipiec. Stopa bezrobocia w USA zgodnie z rynkowym konsensusem utrzymała się na poziomie 4,0 proc. Osłabienie dolara wywołała m.in. informacja o spadku liczby nowych miejsc pracy (non-farm payrolls) nieco powyżej 100k, przy czym rynek oczekiwał wzrostu. Zdaniem TMS, piątkowe odbicie kursu EUR/USD należy traktować jedynie jako korektę przed czekającymi nas spadkami w najbliższych dniach. Oczekujemy powrotu kursu EUR/USD do majowego minimum na poziomie 0,8850, który jest w tej chwili jedynym mocnym punktem wsparcia.

Z DANYCH gospodarczych najważniejsze znaczenie w nadchodzącym tygodniu przypisujemy publikacji wskaźnika wydajności w gospodarce amerykańskiej (wtorek), dynamiki sprzedaży detalicznej w Niemczech (wtorek) i w USA (piątek) oraz cenom w amerykańskim handlu zagranicznym (czwartek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Euro znowu będzie tanieć