Euromarket zmienił właściciela

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 11-02-2014, 00:00

Firma Tawstock Estates sprzedała Centrum Biurowe Euromarket w Krakowie. Nowym właścicielem jest spółka zarządzana przez Bluehouse Capital.

Za pięciopiętrowy budynek o powierzchni około 12,2 tys. mkw. (z czego 10.6 tys. mkw to powierzchnia biurowa, a 1,6 tys. mkw. handlowa) nabywca zapłacił od 15 do 20 mln EUR. To dobry sygnał dla polskiego rynku biurowego, bo — jak zaznacza Michał Ćwikliński, dyrektor działu inwestycji w Savills sprzedaż Euromarketu pokazuje wzrost zainteresowania inwestorów stolicami regionalnów, a także nieruchomościaminie tylko z najwyższej półki, ale również tymi, które w przyszłości mogą zyskać na wartości.

Oczywiście najpierw muszą przejść generalny remont, który w przypadku Euromarketu może kosztować około 1 mln EUR. Biurowiec bowiem do najnowszych nie należy. Jego budowa zakończyła się w 2001 r. i od tego czasu nie był udoskonalany ani odnawiany. Budynek jest wyposażony w BMS — inteligentny system zarządzania obiektem, ma też podwieszane sufity, klimatyzację, pełen zakres usług telekomunikacyjnych, 24-godzinne systemy ochrony i monitorowania oraz parking. Co bardzo istotne, centrum biurowe ma swoich stałych najemców: BP Europe, CanPack i dwie mniejsze firmy. Jednak 25 proc. powierzchni wciąż jest wolne, co z pewnością wpłynęło na cenę budynku.

Narazie nie wiadomo, jakie plany względem biurowca ma nowy właściciel. Zdaniem Michała Ćwiklińskiego, starsze biurowce (około 10-letnie) to atrakcyjne obiekty dla inwestorów, którzy chcą podnieść ich wartość.

Niska cena zakupu rekompensuje koszty przyszłego remontu. W dużych miastach wciąż jest kilka takich nieruchomości, na które na pewno wkrótce znajdą się chętni. Przy sprzedaży Euromarketu spółce Tawstock Estates doradzały agencje CBRE i Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu