Europa: inwestorzy czekają na decyzję ECB

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 04-06-2003, 13:10

Europejskie giełdy notują wyważone wzrosty w trakcie dzisiejszych notowań. Inwestorzy oczekują na ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny decyzji w sprawie stóp procentowych.

We wtorek indeksy rynków Starego Kontynentu zanotowały korektę spadkową po pięciu dniach nieprzerwanej serii wzrostów. Zdaniem obserwatorów rynków zwyżka dyskontowała oczekiwania na obniżkę stóp oraz nadzieje, że nie powtórzy się przecena, która sprowadziła indeksy na najniższe poziomy od 6 lat.

Na rynkach wciąż utrzymują się dobre nastroje. Redukcja prognoz finansowych Daimler Chryslera nie pociągnęła w dół indeksów. Spadki przeważają jedynie w sektorze producentów samochodów.

Daimler Chrysler stracił 4,6 proc. po tym jak koncern samochodowy poinformował, że amerykański oddział może zanotować stratę rzędu 1 mld euro w drugim kwartale. Wcześniej oczekiwano zysku około 2 mld dolarów. Zysk operacyjny w 2003 r. po rewizji szacuje się na 5 mld euro. DC pociągnął w dół kursy innych koncernów: BMW, Volkswagena, Porsche i Renault.

Ahold, sieć supermarketów wobec której toczy się postępowanie o stosowanie kreatywnej księgowości, zanotowała wzrost po informacji że sprzedała sieć sklepów cukierniczych Jamin.

KLM, holenderskie linie lotnicze, zyskały ponad 2 proc. Spółka zanotowała 10 proc. spadek przewozów w efekcie epidemii SARS. Jednocześnie spółka widzi oznaki ożywienia po wojnie w Iraku.

Epcos, niemiecka grupa elektroniczna, straciła 1 proc. po tym jak wyemitowała obligacje zamienne na kwotę około 125 mln euro.

Holcim, szwajcarski producent cementu, zyskał 4 proc. po podwyższeniu przez Morgan Stanley rekomendacji dla firmy.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: inwestorzy czekają na decyzję ECB