Europa kończy rok w wyśmienitym nastroju

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

W grudniu indeks PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł do 60,6 pkt. — wynika ze wstępnych szacunków IHS Markit.

To najwyższa wartość w 20-letniej historii badania. Podobnie jest w przypadku danych dla Niemiec — 63,3 pkt. to także wynik rekordowy. Dobrymi nastrojami w Europie wyróżniają się nie tylko przemysłowcy. PMI dla sektora usług w strefie euro wzrósł do poziomu najwyższego od blisko siedmiu lat — 56,5 pkt. wobec 56,2 pkt. w listopadzie. Podobnie jest w przypadku wskaźnika, który bierze pod uwagę m.in. stopień aktywności gospodarczej w danej firmie w porównaniu ze stanem sprzed miesiąca — to PMI composite, który w grudniu wspiął się na poziom najwyższy od 82 miesięcy — 58 pkt. Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty IHS Markit, czwarty kwartał tego roku będzie dla strefy euro najmocniejszym od początku 2011 r.

— PMI zapowiada imponujący wzrost PKB w czwartym kwartale w wysokości 0,8 proc. [kw./kw. — red.] — twierdzi Chris Williamson. Przyspieszenie obejmuje w szczególności Niemcy i Francję, dla których ekonomiści z IHS Markit oczekują wzrostu PKB w czwartym kwartale o 1 i 0,7-0,8 proc. W trzecim kwartale 2017 r. strefa euro i cała UE rosły w tempie 0,6 proc. kw./kw. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane