Europa: na giełdach przeważają spadki

opublikowano: 12-12-2002, 14:51

Na europejskich giełdach przeważają spadki. Nastroje inwestorów popsuły wiadomości o spadku sprzedaży samochodów w listopadzie, znacznym spadku produkcji przemysłowej we Francji w październiku i prognozie zalewie 1,1 proc. wzrostu tempa gospodarczego w Eurolandzie autorstwa Europejskiego Banku Centralnego.

W grupie najmocniej przecenionych papierów znalazły się akcje spółek branży motoryzacyjnej. Według najnowszych danych sprzedaż aut w listopadzie spadła w Europie Zachodniej o ponad 6 proc. Tanieją papiery DaimlerChryslera, BMW, Peugeota i Reanult. W dół poszła cena Fiata, który sprzedał w ubiegłym miesiącu o 22 proc. mniej aut niż rok wcześniej.

Tanieją akcje największych francuskich firm, m.in. Alcatela, Cap Gemini, Lagardere i STMicroelectronics. Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że trzecia gospodarka Europy zanotowała w październiku spadek produkcji przemysłowej. Prognozowano, że będzie ona rosła.

Na giełdzie londyńskiej kolejnej olbrzymiej przecenie rynek poddał papiery BAE Systems. Kapitalizacja brytyjskiego koncernu zbrojeniowego spadla od wczoraj o 2 mld GBP. Powodem są obawy ewentualnych kłopotów finansowych spółki wynikających z konieczności pokrycia kosztów opóźnień realizacji rządowego zlecenia modernizacji okrętów podwodnych i samolotów patrolowych.

Spadła wyraźnie cena papierów European Aeronautic, Defense & Space, największej w Europie spółki aeronautycznej. EADS posiada 25 percent udziałów Arianespace, świadczącej usługi transportu na orbitę okołoziemską. Wystrzelona w czwartek przez nią rakieta Ariane 5 eksplodowała wkrótce po starcie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: na giełdach przeważają spadki