Europa: na giełdach wciąż utrzymują się wzrosty

opublikowano: 17-09-2002, 13:11

Na europejskich giełdach panują dobre nastroje wywołane wiadomością o ustępstwie Iraku w sprawie wpuszczenia na jego terytorium inspektorów ONZ. Inwestorzy nie zwracają na razie uwagi, że może to oznaczać jedynie przesunięcie w czasie ataku USA na Irak, który zgodnie z niedawnymi informacjami i tak miał nastąpić dopiero na początku przyszłego roku.

Analitycy twierdzą, że brak zagrożenia wybuchu otwartego konfliktu między koalicją zmontowaną przez USA i Irakiem dałby szansę na wyraźne odbicie gospodarki w listopadzie lub grudniu tego roku.

We wtorek na europejskich giełdach dużym popytem cieszą się akcje spółek branży finansowej. Rosną wyraźnie kursy papierów największego francuskiego banku BNP Paribas, a także holenderskiej grupy ING. Na giełdzie w Zurichu wyraźnie wzrósł popyt na akcje Zurich Financial Servives i Swiss Life, którego akcje rekordowo staniały w poniedziałek po wiadomości o emisji akcji za 1,2 mld CHF.

Drożeją akcje linii lotniczych, co wiąże się ze spadkiem cen ropy po wspomnianych wiadomościach dotyczących Iraku. W górę poszła cena m.in. British Airways, Air France i Lufthansy.

W londynie spada o ponad 40 proc. cena papierów British Energy. Według ‘The Financial Times’, koncern, który dostarcza ok. 20 proc. energii elektrycznej na brytyjski rynek, ma zgodnie z decyzją rządu brytyjskiego ogłosić wkrótce bankructwo.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: na giełdach wciąż utrzymują się wzrosty