Europa nieznacznie rośnie po odczytach PMI

Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych XTB
01-04-2015, 16:59

Dzisiejszy dzień na giełdach przebiega pod dyktando publikacji danych makroekonomicznych. Od godziny porannych poznaliśmy odczyty indeksów PMI z sektora przemysłowego dla największych gospodarek z Europy.

Najlepiej w tym zestawieniu wypadają kraje z regionu Europe środkowo-wschodniej. Stawce przewodzą Czesi z marcowym PMI wynoszącym 56.1 W Polsce indeks ten również jest na bardzo wysokim poziomie 54,8 (jednakże nieznacznie gorszym od oczekiwanego 55,3) co plasuje naszą gospodarkę w rejonie ekspansji (określany przez linię 50 punktów) nieprzerwanie od października 2014 roku. Jednakże informacją, na którą najbardziej oczekiwał rynek był odczyt z gospodarki niemieckiej. Nasi zachodni sąsiedzi są w ostatnim czasie motorem napędowym dla całej Strefy Euro. Wynik 52,8 w Niemczech (wobec oczekiwanego 52,4 – należy jednak wspomnieć, iż był to odczyt finalny) stanowi największy wzrost w odniesieniu miesiąc do miesiąca ze wszystkich dzisiejszych publikacji, a dokładnie było to +1,7 punktu. Dane dla całej Strefy Euro podążyły torem wyznaczonym przez Niemców notując 52,2 punkty w Marcu. Nawet PMI dla Francji i Grecji, mimo iż znajduje się w umownym rejonie recesji, zanotował wzrost w porównaniu do Lutego.

Główne europejskie indeksy, DAX, CAC, Euro Stoxx czy FTSE 100 notowały dzisiaj dobrą sesję po odczytach PMI, jednakże w drugiej części dnia wzrosty te zostały ograniczone i znalazły się w zakresie nieznacznie przekraczającym +0,5%. DAX po raz kolejny nie zdołał utrzymać się przez dłuższy czas powyżej granicy 12000 punktów. WIG20 nie podzielał dzisiaj nastrojów na rynkach europejskich, notując nieznaczne straty.

Najważniejszą publikacją makroekonomiczną w tym tygodniu będą oficjalne dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj poznaliśmy dane z raportu ADP przedstawiające szacunki przed oficjalnym raportem rządowym. Wobec oczekiwań rynkowych o zmianie zatrudnienia o 225 tysięcy osób, wynik na poziomie 189 tysięcy zaskoczył rynek negatywnie. Mieszane odczucia przyniosły również odczyty PMI oraz ISM dla przemysłu. O ile obydwa indeksy utrzymały się na poziomach wskazujących na wzrost gospodarczy, to PMI odnotowało wynik wyższy oczekiwanego (55,7 wobec 55,3), a ISM znalazło się trochę niżej (51,5 wobec 52,5). Indeksy amerykańskie notują dzisiaj straty, NASDAQ, DJIA oraz S&P znajdują się przed godziną 17:00 o prawie 1% niżej w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

Z  ciekawostek z rynków rozwijających notujemy dzisiaj bardzo silny wzrost na giełdzie nigeryjskiej (ponad 8%), w związku ze zwycięstwem Muhammada Buhariego w wyborach prezydenckich. Zwycięstwo opozycji jest pierwszym pokojowym przekazaniem władzy od czasów kolonialnych w Nigerii.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa nieznacznie rośnie po odczytach PMI