Europa: nowy miesiąc, nowa dawka optymizmu

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 01-12-2003, 12:47

Europejskie giełdy notują w trakcie pierwszej grudniowej sesji wzrosty dzięki mobilizacji kupujących na rynkach azjatyckich. Atak popytu na Dalekim Wschodzie zatarł złe wrażenie jakie spowodowało rekordowo mocne euro. Najlepiej prezentują się papiery firm technologicznych oraz chemicznych, które cieszą się popytem dzięki podwyższeniu rekomendacji.

W handlu azjatyckim euro/dolar sięgnął poziomu 1,2040. Jednak wraz z początkiem ostatniego miesiąca roku, który jest kojarzony z cyklicznym rajdem Świętego Mikołaja, inwestorzy skupili się na postępującym ożywieniu gospodarczym.

Sektor półprzewodników jest w centrum zainteresowania inwestorów po serii informacji korporacyjnych i garści statystyk. Organizacja World Semiconductor Trade Statistics powiadomiła, że globalna sprzedaż procesorów zanotowała najwyższy miesięczny wzrost od marca 2002 r. Advantest, największy japoński producent chipów podniósł prognozy. W Europie zyskują

m.in. Philips, niemiecki Infineon, holenderski ASML.

Tymczasem Merrill Lynch podwyższył ocenę dla sektora chemicznego uzasadniając to poprawiającym się otoczeniem makroekonomicznym dla rozwoju branży. Rosną ceny m.in. Akzo Nobel, Ciba Speciality Holding i niemieckiego Bayera.

EADS zanotował 3 proc. wzrost po tym jak australijskie linie lotnicze Quantas potwierdziło plany nabycia 23 samolotów Airbus A320 za kwotę 1,15 mld dolarów. Quntas planuje uruchomienie nowego dyskontowego operatora lotniczego.

Tracą za to spółki eksportujące do USA. Zniżkuje cena szwedzkiego SKF, fińskiego producenta papieru Enso Stora i koncernu Volvo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: nowy miesiąc, nowa dawka optymizmu