Europa odrabiała straty

Tadeusz Stasiuk
26-04-2006, 00:00

Europejskie giełdy odreagowały poniedziałkową przecenę. Nastroje poprawiła korekta na rynku paliwowym oraz kilka zaskakująco dobrych raportów kwartalnych. Hossę w sektorze spółek wydobywczych podtrzymywały kolejne wzrosty wyceny surowców. Specjaliści z FactSet Research z Londynu szacują, że zyski firm wchodzących w skład indeksu Stoxx600 powinny w tym roku wzrosnąć o 6,8 proc. W minionym ta dynamika była znacznie wyższa i wyniosła 26 proc. Spowolnienie to wynik wysokich cen paliw i surowców

Niespodziankę sprawiło szwedzkie Volvo, wykazując świetne wyniki w I kwartale (czytaj obok). Podobnie francuski Renault. W obu wypadkach wycena wzrastała nawet powyżej 6 proc. Silnie zwyżkował też kurs spółki TeliaSonera, największego skandynawskiego operatora telefonicznego. Jego zyski wzrosły w pierwszym kwartale o 16 proc., zdecydowanie przekraczając prognozy analityków. O ponad 2 proc. rósł kurs papierów Whitbread, operatora m.in. sieci restauracji Pizza Hut w Wielkiej Brytanii. Jego wynik netto w ujęciu rocznym wzrósł aż o 57 proc. To także zasługa większej liczby klientów Premier Travel, sieci tanich hoteli zarządzanych przez firmę. Spadała wycena BP. Zysk spółki w pierwszych trzech miesiącach roku skurczył się o 15 proc. Winę za to ponosi zmniejszenie produkcji po serii huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wzrost podatków.

Wtorkowa sesja w USA rozpoczęła się od wzrostu indeksów. Podobnie jak w Europie impulsem do podbijania wyceny stały się wyniki kwartalne kilku znaczących spółek. Wzrostowy trend był jednak bardzo słaby. W centrum uwagi znalazły się m.in. walory koncernu chemicznego DuPont i koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa odrabiała straty