Europa: przecena spółek naftowych osłabiła giełdy

Marek Druś
17-05-2002, 19:12

Nastroje europejskich inwestorów po zakończeniu ostatnich sesji tygodnia nie były najlepsze. Wartości głównych indeksów spadły do czego przyczyniła się przede wszystkim przecena papierów spółek branży naftowej.

Akcje europejskich spółek branży naftowej taniały w piątek w związku z zapowiedzią zaprzestania przez Rosję ograniczania eksportu ropy, wynegocjowanego na początku tego roku przez OPEC. Analitycy przypuszczają, że po okresie ograniczonego eksportu Rosja może go zwiększyć nawet ponad poziom notowany przed wprowadzeniem ograniczeń. Cena ropy zdecydowanie w piątek spadła, podobnie kury udziałów spółek naftowych. Potaniały papiery m.in. francuskiej TotalFina Elf, holenderskiej Royal Dutch/Shell, brytyjskiej BP i włoskiej Eni.

W przeciwnych kierunkach potoczyły się w piątek notowania największych europejskich telekomów. Akcje France Telecom drożały po zapowiedzi sprzedaży jednego z oddziałów spółek. Akcje Deutsche Telekom taniały w związku z obawami, że spółka poinformuje w najbliższą środę o słabych wynikach pierwszego kwartału.

Spadła cena papierów koncernu handlowo-kateringowego Sodexho. Spółka zapowiedziała pogorszenie tegorocznych wyników.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Europa: przecena spółek naftowych osłabiła giełdy