Europa: spółki naftowe i high-tech ciągną rynki w górę

Marek Druś
opublikowano: 2002-05-14 11:49

Na europejskich giełdach utrzymuje się przewaga zwyżek. Popytem cieszą się przede wszystkim papiery spółek technologicznych, do czego przyczynił się ostatni wzrost indeksu Nasdaq.

Na giełdzie we Frankfurcie drożeją akcje Infineon Technologies, drugiego pod względem wielkości europejskiego producenta chipów. Spółka poinformowała, że wciąż widzi oznaki poprawy koniunktury mimo zaskakującego spadku cen pamięci komputerowych pod koniec ubiegłego tygodnia.

W Paryżu drożeją akcje Cap Gemini, największej europejskiej spółki IT. W Londynie zdecydowanie wzrósł popyt na akcje ARM Holdings, spółki projektującej układy scalone.

Rośnie popyt na akcje spółek branży finansowej. W górę ruszyły kursy papierów UBS Warburg i Zurich Financial Services. Pierwsza ze spółek poinformowała o mniejszej niż oczekiwano stracie kwartalnej. Druga o zmianie na stanowisku dyrektora zarządzającego spółki. Drożeją papiery największego ubezpieczyciela w północnej Europie, Skandii. Spółka poinformowała, że sprzedaż jej usług w kwietniu spadła mniej niż prognozowano.

Drożeją akcje spółek z branży naftowej. Wiąże się to ze wzrostem kursu ropy na światowych rynkach do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy.

Spada cena brytyjskiej płatnej telewizji BSkyB. Deutsche Bank sprzedał posiadane akcje spółki Vivendi Universal. Udziały koncernu drożeją.

MD